Leállhat a biomassza-termelés?

2011. február 27. vasárnap 18:57

Leállhat a biomassza-termelés?
A jelenlegi állás szerint márciusban készülhet el az az új javaslat, amely egyszerre csökkentené az áram árát és szinten tartaná a távhődíjakat - jelentette ki a minap Lázár János, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője. Mindezt annak kapcsán közölte, hogy az által jegyezett eredeti törvénymódosító indítvány első lépésben 25, majd 35 százalékkal csökkentené a megújuló villamos energia kötelező átvételi árát, ráadásul kivonná a rönkfát a biomassza-termelésből, ami bizonyos esetekben az ezzel fűtő erőművek - így a pécsi - bezárását is eredményezhetné.

Egyelőre nagy a bizonytalanság a politikus indítványa körül, hiszen a kormány elnapolta az ügy tárgyalását. Péterffy Attila, a pécsi erőművet működtető Pannonpower vezérigazgatója lapunk megkeresésére elmondta, hogy amennyiben mégis megszavazzák majd a törvénymódosítást, az több szempontból is hatással lesz az erőmű tevékenységére (és a lakosság pénztárcájára):

Mi az a KÁT-rendszer?

A KÁT-rendszert eredetileg a megújuló energia támogatására hozták létre, hogy a környezetbarátabb termelés gazdasági hátrányait ellensúlyozzák. A támogatás lényege, hogy az erőművek által termelt áramot kötelezően és a piacinál kedvezőbb áron veszi át az állam. A rendszerbe hamarosan belevették az úgynevezett kapcsolt (kogenerációs) erőműveket is, melyek hőt és áramot is előállítanak. A KÁT-támogatás összege 44,2 milliárd forint volt 2010 első félévében. Az összes támogatás 67 százaléka - 29,6 milliárd forint - a kapcsoltan termelt villamos energiához kötődik. (Forrás: Jenei Miklós)

- Amennyiben elfogadják a biomassza fogalmának új meghatározását és életbe léptetik a KÁT-rendszerben kialkudott árak csökkentését, akkor le kell állnunk a biomassza-termeléssel - fogalmazott a szakember. Hozzátette, hogy tavaly a város távhőigényének egyharmadát az erőmű biomasssza blokkja termelte, így ha nem lesz elegendő tüzelőanyag, földgázzal lesznek kénytelenek pótolni a kieső volument. Ez pedig, tette hozzá, elkerülhetetlenül - akár harmincszázalékos - áremeléshez is vezethet.

Ha a kormány ígérete megvalósul, abban esetben „akár vissza is adhatjuk távhőtermelői engedélyünket" - mondta a vezérigazgató, aki azonban rögtön hangsúlyozta, hogy ez csak az ő hirtelen jött véleménye, a konkrét lépésekkel természetesen megvárják a parlament végső döntését.

Egyébként a módosító javaslat mellett foglalt állást a Civilek a Mecsekért Mozgalom (CMM) is, amely levelében egyebek mellett úgy érvel, "abszurd megoldás az, hogy az éltető fákat 25-30%-os hatásfokkal elégetve - azaz minden 4 fából 3 hiába füstöl el a levegőben! - elsődlegesen villamos energiát állítanak elő, a PTE biomassza csoport tudósai szerint a kecsegtető 6 milliárd Ft évi nyereség érdekében, s csak másodlagosan biztosítják a távhőt, ami melléktermék, ami akkor is keletkezik, ha el tudják adni és akkor is, ha nem".


H. L. B. - Fotó: Kováts Judit