Kik teszik tönkre Pécset?

2009. február 08. vasárnap 20:27

Tóth, Fuchs, Kőhegyi és Nyőgéri. Nehéz idők jönnek. Publicisztika.

Toller László tragikus balesete óta (és Tasnádi Péter halálával, Isten nyugosztalja őt, nem szívesen keverjük ide, de írásunk egyik apropóját éppen az ő egyik, alább idézett mondata adja) új, még kergébb szelek fújnak a pécsi és a baranyai MSZP házatáján.

A polgármester temetésének másnapján, a szombati megyei elnökválasztáson, majd az azt követő - hirtelenjében összerántott - városi frakcióülésen olyan dolgok történtek, amelyek alapjaiban változtatják meg a pécs-baranyai szocialisták (és mert a párt helyben ma is erős: részben Pécs és Baranya) következő két esztendejét.

Nézzük először a megyei elnök- és elnökségválasztást, aztán a többit.

A Pécsi Újság.hu törzsolvasói talán meglepődnek értékelésemen: szerintem teljesen rendben van, hogy az ötvenes, nagy generáció tagjai (Szili Katalin, a komlói Páva Zoltán, a mohácsi Puch László, Kocsi László és a többiek) visszavették, visszaveszik a hatalmat a baranyai MSZP-n belül. Hogy miért? A következő négy szóval tudom indokolni: ők még valóban baloldaliak. Nem úgy, mint Tóth Bertalanék.

Szombat óta Puch László a megyei elnök, a volt - Gyurcsány által leváltott (!) - pártpénztárnok. Puch minden MSZP-s titkok tudója, azaz nemcsak hazai, de - a pártügyeket illetően - nemzetközi szinten is fajsúlyosnak tekinthető személyiség. Azt, hogy egy pénztárnokság mivel jár, most ne firtassuk - azzal, amivel. Lényeg, hogy a pasi nem akárki.

Puch, aki államtitkári posztja mellett ma már megyei elnök is, az elmúlt két hétben többször is kifejezésre juttatta, hogy a pécsi polgármesterségre Szili Katalint tartja pártján belül a legalkalmasabbnak. Ebben egyet tudunk érteni vele.

Az MSZP szempontjából valóban az Országgyűlés elnöke a legjobb választás: "SziliKati" népszerű (az országban jó ideje a legnépszerűbb szocialista), Pécsett is szeretik - a bibi csak az, hogy jelenleg kétesélyes, ki lesz tavaszra a pécsi polgármester.

Vagy Szili Katalin - vagy a Fidesz ikonja, Páva Zsolt. A pécsiek többsége ugyanis mindkettejüket szereti.

A döntő tehát egyrészt a kampány minősége lesz, másrészt a - kettejük személyétől független, tehát országos szinten alakuló - pártpreferencia. Utóbbit illetően a Fidesz biztos, hogy sokkal jobban áll Pécsett is, előbbi pedig - ne legyen senkinek illúziója -, szakmai és pénzügyi kérdés, a kampány minősége végső soron tehát nem a két jelöltön, hanem a szakembereken és az elkölthető pénz mennyiségén múlik.

Ergó: Szili, egy nagyon jó kampánnyal ugyan akár nyerhet is, de Pécsett - ha a Fidesz is jó kampányt csinál - jelenleg jóval nagyobb az esélye annak, hogy veszít.

Szili Katalin dilemmái tehát - szerintem - a következők:

1. Ha minden presszió ellenére sem indul el polgármesternek, árulónak kiáltják ki Budapesten, az MSZP vezetésében lévő politikai ellenfelei (Gyurcsány és környezete). Az irányításuk alatt lévő média pedig (nem sorolom a hálózat tagjait) országszerte szintén árulónak kiáltja ki őt.

2. Az első pontban vázolt helyzetet persze nullázhatná azzal, ha azt mondja - s ez igaz is -, hogy jött volna ő megyei elnöknek már 2007-ben, de a Tóth-Fuchs-Kőhegyi-Nyőgéri négyesnek és csatolt részeiknek nem kellett. (Talán kevéssé ismert, hogy az említett négyes két évvel ezelőtt megszervezte, hogy az egyébként toronymagasan esélyes Szili helyett az azóta elhunyt polgármester legyen a megyei elnök.) Ahhoz, azonban, hogy ezt országszerte is nyilvánvalóvá tehesse, a budapesti balliberális média, mely Gyurcsányék kezében van, nem fogja hozzásegíteni. (Tehát: érvénybe lép, amit az első pontban írtunk.)

3. Mi van akkor, ha mégis elindul?

A./ Vegyük elsőként az MSZP - és sokak - által vágyott helyzetet, azaz azt, hogy minden jelenlegi hátránya ellenére nyer. Ebben az esetben ő a polgármester, le kell mondania házelnöki posztjáról; és örököl egy olyan helyi truppot, melyet Tóth Bertalan, Fuchs, Kőhegyi és Nyőgéri tart a markában. Azaz: ugyanolyan helyzetbe kerül, amilyenbe néhai Tasnádi Péter került 2006-ban. A polgármester - részben - ebbe halt bele. (Arra a féltő kérdésre, miért nem megy végre táppénzre, hogy meggyógyuljon, azt mondta: "Azért, nehogy ezek ellopják közben a Városházát is". Ennyit Tóth temetésen elmondott beszédéről, melyben a halott polgármester sms-ére hivatkozva, lényegében utódjának nevezte ki magát.)

B./ Ha Szili elindul és nem nyer - ez ebben a verzióban a pozitív olvasat - elmondható róla, hogy egy vesztes helyzetben is hajlandó volt pártjáért feláldozni magát.

C./ Ha elindul és nem nyer - ez pedig a negatív olvasat - Gyurcsányék végleg beáldozhatják, mondván: ha a saját városában sem tudott nyerni, ki gondolhatja komolyan, hogy hasznára lesz az MSZP-nek "az ő nagy népszerűsége"?

Térjünk át a városházi helyzetre.

Mint már írtuk, Tasnádi Péter temetésének másnapján az MSZP önkormányzati frakciója, a fent sorolt "csokitolvajok" (csak a pártzsargont idézzük) egyikének, Nyőgéri Lajosnak tájékoztatása alapján úgy döntött, hogy "a sajtónak történő kiszivárogtatások miatt" valamennyi posztjától megfosztja Juhász Istvánt, Toller László legfőbb bizalmasát és az MSZP-nek az ő vezetése idején volt városi elnökét.

Zárjuk rövidre a helyzetet, azaz hagyjuk a mostanában zárójelezendő kérdéseket (ki a politikában a tolvaj, ki az, aki nem értékek mentén politizál stb.), s nézzük csak azt, hogy mi következik mindebből.

Juhász számíthat rá, hogy a "csokitolvajok" - következő lépésként - kizárják a frakcióból, majd az MSZP-ből is. Támogatói azonban már régóta arra próbálják rábírni, hogy Toller László nyomdokain "egy igazi, baloldali, pécsi formációt" hozzon létre, így hát most, amikor pártján belül elfogyott körülötte a levegő, feltehetőleg nincs is más lehetősége.

Borítékolhatjuk: Juhász néhány napon/héten belül kilép az MSZP-ből - hacsak addig ki nem zárják, bár az jogilag eléggé necces ügy... - s önálló választási pártot hoz létre. (Egy jó kampánnyal pedig valóban fontos százalékokat szerezhet akár egy polgármester-választáson is. Ez pedig az MSZP leendő polgármester-jelöltjétől vesz el voksokat.)

A fenti, zárójelben szereplő mondat következtetése: Juhász szombati ledarálásával, ha J. I. tényleg elindul, lényegében Szili Katalin esélyeit csökkentették - a "csokitolvajok".

A fentiek ismeretében tehát az MSZP tagjai - a logika egyszerű szabályai alapján - nem mondhatnak mást (merthogy ők - értelemszerűen - Szili Katalin polgármesteri győzelmét tartják a város számára üdvözítőnek), minthogy a városnak négy ellensége van: Tóth, Fuchs, Kőhegyi és Nyőgéri. Ahogy a párton belül nevezik őket: a csokitolvajok.

Kíváncsian várom, hogy a fent sorolt opciók közül melyik valósul meg végül, illetve, ha nem ezek, akkor mi lesz a végeredmény. Érdekes hónapok előtt állunk, az biztos.

Pauska Zsolt