Keresztes: törvénymódosítást kezdeményezett az LMP a pécsi eset kapcsán

2015. január 10. szombat 16:01

Keresztes: törvénymódosítást kezdeményezett az LMP a pécsi eset kapcsán

Pénteken megjelent írásunkban foglalkoztunk a részönkormányzatok átalakítása után Pécsett kialakult helyzettel, de abból a cikkből, mint szerkesztőségünknek az LMP képviselője, dr. Keresztes László Lóránt (képünkön) is jelezte, kimaradt az átalakítást leginkább ellenző párt álláspontja. A képviselőt arra kértük, írásban foglalja össze véleményüket, s ő a következő sorokat küldte: 

"Súlyos hibának, a helyi közösségek érdekeit sértő lépésnek tartom a részönkormányzatok ellehetetlenítését, és megszüntetését. Véleményünk szerint a részönkormányzatokat hatáskörükben erősíteni kellett volna. Éppen ezért szólaltam fel a témában az új közgyűlés mindhárom eddigi ülésén.

Az önkormányzati törvényben, a részönkormányzatok kapcsán megfogalmazott célokkal (helyi sajátos érdekek képviselete) ellentétesnek tartom a kialakult helyzetet. A törvény 2011. év végi módosítása lehetetlenítette el a részönkormányzatokat, azzal, hogy előírja, hogy e testületekben is többségben kell lenniük az önkormányzati képviselőknek. Így lehetetlenné vált, hogy az egyes településrészeken élő, a helyiek érdekeit jól ismerő polgárok legyenek többségben, ahogy az indokolt lenne.

Ez a helyzet - mint kiderült - az önkormányzati törvény 2011. december 19-én elfogadott módosításával alakult ki, amelyet mind a négy (akkori) pécsi fideszes képviselő, Csizi Péter, Nagy Csaba, Hoppál Péter, sőt az ÖPE akkori, és mostani önkormányzati képviselője, Kővári János is megszavazott.

Megjegyzem, az egyik közgyűlési vitában Páva Zsolt polgármester úr „sületlenségnek" nevezte az ide vonatkozó törvénymódosítást, amit tehát 3 évvel korábban a fideszes képviselők szavazata szentesített. Ebben egyetértek polgármester úrral.

A közgyűlésen felhívtam a figyelmet arra, hogy országosan egy jogértelmezési probléma alakult ki. Több önkormányzat esetét is említettem, ahol másként értelmezték a jogi környezetet, és másként is jártak el. Láttam, hogy Veszprémben, Kecskeméten, vagy éppen Budaörsön is a korábbiaknak megfelelően megalakultak az új részönkormányzatok, mert másként értelmezték a jogszabályt. Pécsen erre már nem maradt lehetőség. Megjegyzem, azóta országosan is egyre több településen alakult ki vita, és felháborodás ennek kapcsán, és pl. Kecskeméten is átértékelték a helyzetet.

Jegyző úr az illetékes minisztériumhoz fordult jogértelmezést kérve. Mint a későbbi tájékoztatásából kiderült, a minisztérium is úgy értelmezi a jogszabályt, ahogy a jegyző úr által használt könyv, tehát a fideszes szándék sajnos célba ért, valóban lehetetlenné vált, hogy a településrészi önkormányzatok az eredeti céljaikkal összhangban, a helyi civilek többségével alakuljanak meg.

A közgyűlés ülésén elmondtam, hogy a helyi közösségek érdekeinek védelmében, a részönkormányzatok „megmentéséért" az LMP frakcióját fel fogom kérni egy törvénymódosító javaslat benyújtására. Ez meg is történt, így kérésemre az LMP két országgyűlési képviselője (december 8-án) beadta a módosító javaslatot „a településrészi érdekek fokozottabb érvényesítéséről" címmel, amely tárgysorozatba vételre vár.

A javaslat a Parlament honlapján:

http://www.parlament.hu/irom40/02325/02325.pdf

Pécs, 2015.01.10.

dr. Keresztes László Lóránt"