Az eddigi pécsi részönkormányzatokból már csak két kijelölt testület működhet

2015. január 09. péntek 15:19

Az eddigi pécsi részönkormányzatokból már csak két kijelölt testület működhet

Az ellenzék heves bírálata ellenére megszűntek a pécsi részönkormányzatok, helyettük Vasas-Somogy-Hirden, és Újhegy-Üszögön kijelölt, a közgyűlés által választott testületek működhetnek. Az Összefogás Pécsért Egyesület (ÖPE) saját javaslatot dolgoz ki, s az összes egyéni választókerületben felállítanák a részönkormányzatokat.  

Ettől a ciklustól kezdődően már nem működnek részönkormányzatok Pécsett, a közgyűlés a szervezeti és működési szabályzatot módosítva döntött a kiiktatásukról. A lépést a város vezetői egy törvényi változással indokolják. Ennek lényege, hogy - szemben az eddigiekkel - a részönkormányzatokban a nem közgyűlési képviselőknek kellene többségben lenniük, márpedig ez szerintük megvalósíthatatlan. (Van, ahol viszont ezt nem így látják, többek között Kecskeméten és Mohácson is a hagyományos elvek mentén álltak fel az új részönkormányzatok.)

Ezért egy új modell alapján már nem választott, hanem kijelölt Településrészi Testületek működhetnek Vasas-Somogy-Hirden, és Újhegy-Üszögön.

- Híve vagyok a részönkormányzatoknak, de a törvény módosítása miatt egyelőre ezt tudjuk felkínálni a pécsieknek - fogalmazott Páva Zsolt, Pécs polgármestere. - Javaslom ezért a tíz települési részönkormányzat megszüntetését és csak ott, a várostól valóban elkülönült helyen lévő városrészeken, ahol eredetileg egy földrajzilag, történelmileg is önálló településrész, falu olvadt be Pécs közigazgatási területébe, hozzunk létre Településrészi Testület elnevezéssel egy új szervezeti formát, amely konzultatív testületként működne, javaslattevő, véleményező, közvetítő feladatot látna el a településrész és lakosai érdekeinek képviselete körében.

Lovász István, a város jegyzője hozzátette, jogértelmezést kértek a szaktárcától és a Megyei Városok Szövetségétől is.

Míg az állásfoglalások befutnak, s annak alapján esetleg változik a helyzet, addig is megválasztották a két testület tagjait. Az érintett településrészek lakóit hirdetmény útján hívták fel, hogy tegyenek írásbeli javaslatokat a tagokra. Haász János fideszes képviselő szerint a szóban forgó városrészekben működő civil szervezetek vezetőinek véleményét is kikérték a jelöléseket illetően, s a beérkezett javaslatok alapján jelölték az ötfős testületek négy-négy, nem közgyűlési tagját. (Az ötödikek a városrészek választott képviselői lettek.)

Az ellenzék hevesen bírálta mindezt.

A jobbikos Gyimesi Gábor a részönkormányzatok megléte mellett érvelve továbbiak létrehozását sürgette, a szocialista Gulyás Emil szerint pedig demokratikusabb lenne, ha szélesebb körből kerülnének ki az új módi alapján felállított testületek tagjai.

Az ÖPE minden kerületben felállítaná

Kővári János és Vozár Pál (ÖPE) szerint a részönkormányzatok megszüntetése a civilek háttérbe szorítását célozza. Kifejtették, elkészítik saját javaslatukat, amelyről egyelőre annyit mondtak, az összes pécsi választókerületben felállítanak részönkormányzatokat, s a megválasztásuk módjára is kidolgozzák a tervüket.

Képünkön: Részönkormányzati fórum a pécsi Nagypostavölgyben 2013 nyarának elején. 

P. Zs. - Fotó: Csortos Szabolcs