Itt élnek köztünk: bevándorlókat kutatott az IDResearch
2011. június 27. hétfő 15:28

A pécsi IDResearch Kft. „Feketén-Fehéren - itt vagyunk!" című, az Európai Integrációs Alap és Belügyminisztérium által támogatott országos kutatási és kommunikációs projektjének fő célja a hazánkban élő afrikai bevándorlókkal kapcsolatos kép megalkotása, a társadalmi nyitottság és az integráció megteremtése. A projekt részleteiről Keserű Dávid politológust, a kutatás projektmenedzserét kérdeztük.
- Mekkora változást okoz Magyarországon az egyre növekvő bevándorlás, mire kell számítani?
- Az az igazság, hogy Magyarország az Európai Unión belül sem számít igazi bevándorlási célországnak, a közvélemény többnyire a valós szám sokszorosára becsüli a köztünk élő bevándorlók számát. Jelenleg Magyarországon csupán 220-230 ezer legális migránsról, ezen belül pedig 70-80 ezer harmadik országból (EU-n kívüli) származó bevándorlóról beszélhetünk, és ennek is töredéke a nem magyar ajkú bevándorlók száma, hiszen a legnagyobb bevándorlási tényezőt a határon túli magyarok adják. Azonban közülük többen az idén bevezetett egyszerűsített honosítási eljárásnak köszönhetően állampolgárságot kapnak, ezáltal kikerülnek a bevándorlók statisztikai kategóriáiból. Így jövőre vélhetőleg csökkeni fog hazánkban a bevándoroltként regisztráltak száma. Az, hogy a csoport létszámát túlbecsülik, különösen a társadalmi érzékelés szempontjából „feltűnőbb" bevándorlói csoportot alkotó afrikaiak, kínaiak és közel-keletiek médiában történő felülreprezentáltságára vezethető vissza.
- Mit tesz az említett „Feketén-Fehéren - itt vagyunk!" projekt annak érdekében, hogy ez a téves elképzelés az emberekben megváltozzon?
- A projekt fő célja, hogy olyan, több elemből álló kommunikációs kampányt folytassunk, amely egyéni sorsokon keresztül ismerteti meg a magyar társadalmat a hazánkban élő afrikai bevándorlókkal és a tevékenységükkel. Elsődleges törekvésünk, hogy a migrációban kiemelten érintett jövő nemzedékét ismeretterjesztő előadásokon, illetve különböző nyomtatott kiadványokon keresztül tájékoztassuk az okokról és következményekről, beleértve a középiskolás és a felsőoktatásban résztvevő diákokat is. Például néhány hete ezen kampány keretében jelentettük meg Wetzel Tamás: A bevándorlás kérdése Magyarországon című könyvét, mely bevándorlás-történeti áttekintést végez, jogszabályi magyarázatot ad, illetve migrációs politikai lehetőségeket vázol a szakma és a laikus érdeklődők számára egyaránt. Néhány hónap múlva pedig egy újabb kötettel jelentkezünk, mely az általános bevándorlási kérdések mellett az EU-Afrika közötti migrációs trendeket és tendenciákat mutatja be az olvasóközönségnek.
- Hogy tudják felkelteni a téma iránt a fiatalok érdeklődését?
- Egyrészt az említett kötetek, részben az olvasmányos nyelvezetüknek köszönhetően biztosan érdekesek lehetnek a fiataloknak. Másrészt dolgozunk egy interaktív webes játék kialakításán, amit nyár végétől, ősz elejétől minden érdeklődő kipróbálhat honlapunkon, a www.ittvagyunk.eu címen. Az Immigropoly játékosai az afrikai kontinens különböző térségeiből választhatnak maguknak karaktert, akiknek részletes életrajzi adatai is rendelkezésre állnak majd. A játékban több útvonalon haladva kísérhetik el a felhasználók a kiválasztott bevándorlót az EU-ba vagy éppen Magyarországra, megismerkedve az út során tapasztalt élményekkel, kalandokkal, nehézségekkel. Tehát bemutatjuk, hogy térben és időben milyen akadályokkal kell megküzdenie, mondjuk egy nyugat-afrikai focistának, ahhoz hogy az Európai Unió valamelyik tagállamában egy neves klubcsapatban szerződést kapjon és letelepedhessen vagy egy fiatal orvos miként kezdheti meg PhD tanulmányait az Unióban. Az utazás közben rengeteg információ és videó segít a döntésben, miközben tájékoztat és bővíti az ismereteket.
- Ez nagyon érdekesnek hangzik. Mire épül a játék?
- Az alapját természetesen kutatások szolgáltatják. Ebben az értelemben, mi csak részben folytattunk primer kutatást, de a világban számos központ működik ilyen profillal, és velük kapcsolatban is vagyunk. Ezek a tanulmányok elérhetők, felhasználhatók. Kapcsolatban vagyunk a magyarországi migráns afrikaiakkal, érintett szervezetekkel, figyeljük a statisztikákat. Mindezekből egy valós, adatokkal alátámasztott játékot tudunk felépíteni. Természetesen fikciós elemek is gazdagítják a játékot, de az útvonalak és a tendenciák mindenképpen helytállóak.
- Több rendezvényt szerveztek és fognak szervezni a jövőben a témával kapcsolatban. Milyen jellegű rendezvények ezek?
- Május 15-én a budapesti Gödör Klubban Afrika Ünnepe 2011 néven szerveztünk egy rendezvényt, melynek keretében az afrikai kontinenssel foglalkozó civil szervezetekkel ismerkedhettek meg bővebben az érdeklődők, kerekasztal-beszélgetéseket szerveztünk a migráció témaköréről, illetve kézműves foglalkozásokon és szakmai programokon vehettek részt a kilátogatók. A nap zárásaként afrikai zenészek koncertje, dzsembori dobolás és afrikai táncház hozta közelebb egymáshoz a magyar és a különböző afrikai kultúrákat. Júliusban pedig az idei ICWiP - Pécsi Nemzetközi Kultúrhéten önálló konferencia-blokkot kaptunk, ahol szakmai előadások és workshopok keretében ismerkedhetnek meg a bevándorlás kérdéseivel a magyar és a külföldi fiatalok egyaránt.
(X)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Vádat emeltek egy baranyai drogbanda...
- Megható levelet írt egy pécsi szülő a...
- Sörimádók, figyelem: szombaton irány...
- Nyoma veszett egy 16 éves lánynak...
- Több mint egy hónapja hiába keresnek...
- Pénteken lesz a virágvásár a Kossuth...
- Tűz ütött ki egy komlói társasház...
- Elvonul a vihar, pénteken már...
- Hármas karambolhoz riasztották a...