Itt a teljes lista: ezekről a helyekről tiltották ki az életvitelszerűen utcán tartózkodókat

2014. szeptember 25. csütörtök 12:40

Itt a teljes lista: ezekről a helyekről tiltották ki az életvitelszerűen utcán tartózkodókat

FRISSÍTVE. Jó ideje alaposan felháborítja a pécsi közvélemény nagy részét (egy nyári felmérés szerint mintegy nyolcvan százalékát) a mindenhol - főként a belvárosban - tapasztalható áldatlan helyzet, amit a köztereken magukon könnyítők, padokon alvók, s nem ritkán agresszíven viselkedő kéregetők kényszerből elviselt társasága jelent.

A pécsi közgyűlés már a nyár elején rendezni próbálta a problémát,  de akkor, mint megírtuk, nem jött össze a döntéshez szükséges többség. Csütörtöki ülésén újra nekirugaszkodtak a képviselők a helyzet rendezésének, az októberi helyhatósági választások előtti utolsó testületi ülésen arról döntöttek a városatyák, hogy tiltott zónákat hoznak létre az életvitelszerűen az utcán tartózkodó hajléktalanok számára, s ennek érdekében a benyújtott mostani előterjesztést elfogadták.

A képviselő-testület, mint ismeretes, korábban e témában nem hozott tiltó határozatot, s nem lettek Pécsnek olyan területei, ahol tilos a hajléktalanoknak folyamatosan tartózkodni. Sokan most is azt várták, hogy a kormánypárti frakcióval szemben foglal állást az ÖPE és a Jobbik is.

A vitában már az elején tudni lehetett: ezúttal máshogy lesz. A civil szervezet nevében Kővári János nyilvánvalóvá tette, most vélhetően megszavazzák, de "természetesen lesz módosító indítványuk".

Ennek a lényege az volt, hogy a rendelet a hajléktalanok összességére (számítások szerint Pécsett kb. 1700 fedélnélküli ember él) vonatkozóan diszkriminatív, holott jószerivel mintegy hatvan olyan hajléktalan található a belvárosi utcákon, aki deviánsan viselkedik, agresszív, drog- vagy alkohol problémái vannak, és/vagy pszichiátriai kezelésre szorulna.

Kővári szerint őket kellene csak elhelyezni egy speciális intézménybe, aminek megteremtéséhez megvannak a helyi erőforrások és az elnyerhető pályázati lehetőségek.

Gyimesi Gábor (Jobbik) szerint ez egy területalapú diszkriminatív döntés, lesznek majd elsőrendű térségek és polgárok és lesznek másodrangúak is. Véleménye szerint ez nem megengedhető, nehezen magyarázható el ugyanis a patacsiaknak, vagy a Szabolcsfaluban élőknek, hogy ha máshol nem lehetnek a hajléktalanok, akkor náluk mégis miért?

Keresztes László Lóránt, az LMP képviselője a szakértői előkészítői munka hiányát, a hajléktalanok ügyének pártpolitikai kereszttűzbe kerülését vetette fel. Megítélése szerint a közelmúltban lezajlott telefonos közvélemény-kutatásnál (ahol egyébként a válaszolók több mint 82 százaléka azt mondta, hogy támogatja a kitiltást - a szerk.) maga a kérdésfeltevés is sugallta az egyértelmű választ. Keresztes azt mondta, az embereket nem önmagában a hajléktalanok zavarják, hanem a zajongás, az éjszakai randalírozás, amiben a belvárosi szórakozóhelyeken mulatozók is ludasak. Összességében tehát, tette hozzá, ők sem támogatják a határozati javaslatot.

A vita során a képviselők többször is érveltek igazuk mellett. Csizi Péter alpolgármester arra igyekezett rávilágítani, hogy ez a rendelet annak a kb. 20-60 renitensnek a kitiltásáról szól, akik nem fogadnak el semmilyen ellátási formát, az egyébként magas színvonalú pécsi kínálatból.

A kifejtett érvek és a vita legelején elmondottak alapján azonban látható volt, hogy az ÖPÉ-vel megerősített többség szándéka érvényesül, s a javaslatot eredeti formájában elfogadják.

Ez meg is történt.

Eredetileg a hajléktalanok életvitelének korlátozását csak a Belvárosra terjesztették volna ki a régebbi rendelettervezetben. Ezek a területek természetesen továbbra is tiltottak lesznek. Akkor a Rákóczi úttól a Lánc utcáig terjedő városközpontot, a Király utca keleti végét is, továbbá az Ágota, Alsóhavi, Aradi vértanúk útja, Klimó György utcákkal határolt térséget tiltották volna el csak a fedél nélküliek számára.

Most azonban - a fentiekben vázolt város részeken túl - a közgyűlés jelentősen megnövelte a tiltott területeket. Így Uránváros nagy része (pl. Ybl, Berze Nagy, dr. Veress Endre, Bánki Donát utcák, Építők útja stb.), Kertváros és a megyeri városrész döntő hányada, a Köztársaság és Kórház tér környéke, a Jókai utca, a Tettye szinte teljesen, az EKF városrész (Felsővámház utca, 48-as tér és a Balokány liget térsége), a meszesi városrész és a Komlói út környéke. A rendelet szerint az alábbi 114 utcával, térre és közterülettel bővül az eredetihez képest a tilalmi negyed:

ÍME AZ ÚJABB TERÜLETEK TELJES LISTÁJA: 

 

K. E. - Fotó Dittrich Éva (archív)