Iskolai átszervezések: újabb variációk

2011. március 06. vasárnap 18:58

Iskolai átszervezések: újabb variációk
Továbbra sem lehet tudni semmi konkrétumot a városi közoktatási intézményrendszer tervezett (és véglegesnek ígért) átalakításával kapcsolatban, ám újabb és újabb variációk kerülnek szóba. Az intézményvezetők folyamatban lévő meghallgatásai mindenesetre azt mutatják, hogy a városvezetés elkötelezett az intézkedések véghezvitelében.

Az egész pedagógus társadalmat élénken foglalkoztatja a közoktatási rendszer átalakítására vonatkozó önkormányzati koncepció. Az elmúlt évek intézkedéseit nagyban meghatározta a tanulólétszám utóbbi 15 évben tapasztalható csökkenése, amellyel párhuzamosan növekedett a nem önkormányzati fenntartású intézményekben ellátott tanulók száma. (Az állam tanulólétszám-alapú normatív támogatással járul hozzá a közoktatás működtetéséhez.)

Amint arról korábban a Pécsi Újság.hu beszámolt, a város 2012-től az evangélikus egyháznak adná át a Mátyás király utcai általános iskola működtetését. Az intézménnyel kapcsolatban most olyan hírek jutottak el hozzánk, hogy ének-zene tagozatát beolvasztanák a Belvárosi Iskolába, s jövőre nem indítanának első osztályt - ugyanúgy, ahogy a Felsővámház utcai létesítményben sem, s a híresztelések(?) szerint bezárnák az Anikó utcai alsófokú létesítményt is.

Ráadásul azt is hallani, hogy a Kodály Zoltán úti, jelenleg bőrklinikaként funkcionáló épületbe költőző Leőwey Gimnázium francia tagozata a Kodály Zoltán Gimnáziumba települ át - hogy milyen megfontolásból, azt egyelőre nem sikerült kiderítenünk. A pedagógusok között terjedő pletykák szerint akár 30 százalékos közalkalmazotti létszámleépítés is elképzelhető Pécsett a közeljövőben.

Hoppál Péter országgyűlési képviselő, az Oktatási és Kulturális Bizottság elnöke szerint a tervezett átalakításokat illetően mindenestre "majdnem teljes politikai konszenzussal bírnak, az előkészítés csúcsra van járatva, csak az i-re kell rátenni a pontot" - fogalmazott. Hozzátéve persze, hogy a végleges döntést Páva Zsolt polgármesternek kell meghoznia.

Hoppál azt mondja, közel vannak ahhoz, hogy a város jelenlegi oktatási rendszerével "őszintén szembenéző és a jövő érdekeit szolgáló, minőségi és egyúttal takarékos közoktatás irányába" lépjenek.

- A város vezetése a következő években a többszörösét fekteti be a közoktatásba annak, mint amennyit ezekkel az intézkedésekkel megspórol. A rendszer hosszú ideje folyamatosan hiányt termel, ezért a működésben kell megtakarítást elérnünk egy igazságos és hatékony struktúra kialakítása érdekében - fogalmazott az oktatáspoliikus.


H. L. B.