Hóhelyzet, árvíz, ciklon – évet értékeltek a baranyai tűzoltók

2015. február 11. szerda 17:44

A Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság hagyományosan, minden februárban évértékelő tiszti értekezletet tart. A 2014-es év áttekintésére szerdán került sor a Baranya Megyei Közgyűlés dísztermében.

Az évértékelőn a Baranya Megyei Kormányhivatal főigazgatója, dr. Jászberényi Gábor mellett, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság országos iparbiztonsági főfelügyelője, Dr. Takács Árpád tűzoltó dandártábornok is részt vett. A rendezvényre a katasztrófavédelemmel együttműködő társszervek vezetői is hivatalosak voltak.

A 2014-es év kiemelkedő eseményeinek áttekintésével kezdte az értékelést Mácsai Antal mk. tűzoltó ezredes, megyei katasztrófavédelmi igazgató. Az előző évben jelentős feladatot jelentett a hóhelyzet, a májusi Yvette ciklon okozta károk felszámolása, a drávai árvíz kezelése és a komlói távhőszolgáltatás kiesése. A tervezett, és váratlan események felszámolása is a 2014-re kitűzött célok szerint valósult meg, mint az előrelátás, tudatos működés és működtetés, kockázatelemzésen alapuló felkészülés és az önkéntes mentőerők minél szélesebb körű bevonása a feladatok végrehajtásába. Emellett jelentős lépések történtek a közösségépítés érdekében, amelynek köszönhetően egy folyamatosan magas szintű teljesítményt nyújtó megyei állomány szolgálja a Baranya megyében élő lakosság biztonságát.

A tűzoltási és műszaki mentési feladatok közül kiemelkedő volt 2014-ben az M60-as autópályán történt buszbaleset, amelyben tizenkilenc utas könnyű és négy személy pedig súlyos sérüléseket szenvedett. A tűzoltók és a társszervek hatékonyan és zökkenőmentesen tudtak együttműködni a kárhelyszíni feladatokba. A sérültek állapotának figyelemmel kísérése a kórházban is folytatódott, és az ún. krízis intervenciós team pszichológusai is felajánlották a segítségüket a felépülés folyamatában.

A tűzesetek közül külön intézkedést igényeltek a terményszárító tüzek, amelyek egymást követték szeptember hónapban. A tűzoltási szakterületi képzés keretében a szemestermény-szárítók helyes oltástaktikájának témakörét dolgozta fel, a Baranya Megyei Tűzmegelőzési Bizottság pedig a tüzek megelőzésére vonatkozó tájékoztató anyagot állított össze, és juttatott el az üzemeltetők részére.

2014-ben folytatódott a veszélyes üzemek hatósági felügyelet alatt tartása, amelynek köszönhetően a katasztrófavédelem látókörébe 29 veszélyes üzem került a megyében. Az üzemek ún. Súlyos Káresemény Elhárítási- Tervet készítettek, amelyek a létesítmények biztonságos működéséhez járulnak hozzá, és az esetlegesen bekövetkező káresemények kezelésének szabályait tartalmazzák.

Tovább folytatódott a veszélyesáruk-szállításának közúti, vasúti és vízi ellenőrzése. Az elmúlt évben közúton 159, vasúton 333, vízen 817 veszélyes árut szállító járművet vontak kontroll alá Baranyában. Az ellenőrzések legfontosabb eredménye, hogy egyre kevesebb a feltárt hiányosság, és a szállítmányokat a vonatkozó jogszabályok szerint végzik. Ez egyben a lakosság, és a környezet biztonságát szolgálja.

A beavatkozások elemzéséből látszik, hogy a tűzesetek száma 2013-hoz viszonyítva csökkent. Míg 2013-ban 759 tűzesethez riasztották a megye tűzoltói, addig 2014-ben ez a szám 609. A műszaki mentések viszont emelkedtek, 770-ről 954-re. Ez az emelkedés főként a szélsőséges időjárás miatt megnövekedett számú fakivágásokkal és balesetekkel magyarázható.

A polgári védelmi területen emelkedett az ellenőrzések száma, amelyek a lakossági riasztó eszközöket, a belterületi vízelvezető árkokat, a vízkár-elhárítási terveket és a befogadóhelyeket érintették. A polgári védelmi tevékenységnek köszönhetően kevesebb településen okozott gondot a tavaszi és az őszi csapadék.

Az önkéntesek mentőerőket minden eddiginél nagyobb számban vonta be a műveletekbe a megyei katasztrófavédelem. A vízszivattyúzási feladatok mellett, eltűnt személyek keresésében, kötéltechnikai mentésekben és nemzetközi gyakorlatokban is részt vettek.

A tűzvédelmi hatósági munka egyik kiemelt feladata volt 2014-ben a 400 Ágyas Klinikai Központ teljes felújításának engedélyezési eljárása, beleértve az egészségügyi létesítmény tetején található helikopter leszállót is. Emellett a kéményseprő-ipari közszolgáltatással kapcsolatos hatósági munka is jelentős feladatot eredményezett 2014-ben.

Szeptemberben a vízügyi hatósági terület integrálásra került a katasztrófavédelem rendszerébe, amellyel területi vízügyi hatóságok jöttek létre. A korább feladatok mellett, a vízvédelmi hatáskörrel is bővült a katasztrófavédelem feladatrendszere.

A 105-ös segélyhívást fogadó műveletirányítás is több fejlesztésben volt érintett. A műveletirányítás hatékony, gyors működtetésének érdekében saját szoftvert fejlesztett ki az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, amely meghatározza a riasztás elrendelésének alapelveit, menetét bevezetve egy új elemet, az úgynevezett faábrát, melynek segítségével ajánlást ad a műveletirányító számára az eseményekhez legközelebb lévő tűzoltóságok riasztására.

Több megyei szintű informatikai fejlesztést is megvalósult 2014-ben az igazgatóságon. Az informatikus szakemberek létrehoztak egy Intranet honlapot, amelyen keresztül lehetőség van egységes információkat gyorsan és pontosan eljuttatni az állomány minden tagja részére. Ez egyben munkaidő- és jelenlét nyilvántartó, telefonkönyv, és link-tár is. A térinformatikai publikációk használata is bevált eljárás lett, amelyek árvíz, és egyéb időjárás kapcsán kialakuló helyzetek kezelését segítik.

Végül az igazgató a Hivatal, a Humán Szolgálat és az Ellenőrzési Szolgálat tevékenységének áttekintésével fejezte be az évértékelést.

Dr. Takács Árpád tűzoltó dandártábornok, országos iparbiztonsági főfelügyelő jó minősítéssel értékelte az igazgatóság 2014. évi tevékenységét. A tábornok elmondta, jelentős feladatokat kellett megoldania a hivatásos katasztrófavédelmi szervezetnek az előző évben, amely magas szintű szakmai hozzáértést és szorgalmat követelt meg az állománytól. A sok munka eredményes volt, a lakosság biztonsága javult.

A veszélyes üzemek hatósági felügyelet alatt tartása, a veszélyesáru-szállítás ellenőrzése és a kritikus infrastruktúrák védelme is mind ezt a célt szolgálják. Takács Árpád hozzátette, a biztonságot fontos értékként tartja számon. A katasztrófavédelem minden szakterülete a biztonság növelése érdekében végzi a tevékenységét, amelyhez szakértelem, következetesség, elhivatottság, fegyelem, tudás és csapatmunka szükséges.

Az igazgatóság előző évi értékelését a vezetés-irányítás, a szakmai tevékenység, köztük a polgári védelem, a tűzoltósági, az iparbiztonsági feladatok végrehajtása alapján végezte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. Emellett vizsgálta a gazdálkodási, a hivatali, humán, ellenőrzési és kommunikációs tevékenységet is. Takács Árpád végül ismertette a központi szerv írásos értékelését: „ az igazgatóság a 2014. évre meghatározott kiemelt feladatait teljesítette, a központi ellenőrzések tapasztalatai alapján összességében az éves tevékenységet „megfeleltre" értékelem."

A dandártábornok 2015-re hasonló hozzáállást és minimum az előző évhez hasonló teljesítményt vár el a megyei szervezettől - zárta szavait Takács Árpád.

Forrás: BMKI