Hogy is volt? A választások elfeledett pécsi eredményei: így szavazott a város 2010-ben

2022. március 20. vasárnap 09:49

Hogy is volt? A választások elfeledett pécsi eredményei: így szavazott a város 2010-ben

Hamarosan ismét voksol az ország, a rendszerváltás óta már hetedszer dönthetnek a polgárok az Országgyűlés összetételéről. A pécsi körzetek, az egykori 1-es, 2-es és 3-as választókerületek talán azóta feledésbe merült eredményeit szemlézzük. Így szavaztak a pécsiek 2010-ben. (Sorozatunk korábbi részeit lásd kapcsolódó írásaink között jobbra - a szerk.). 

 

 

Tizenkét ezelőtt Pécsett minden eldőlt az első fordulóban, ez 1990 óta egyetlen voksoláson sem fordult elő. A Fidesz-KDNP pártszövetség jelöltjei elsöprő arányú győzelmet arattak. 

A pécsi 1-es választókerületben dr. Hoppál Péter a voksok 52,9 százalékát szerezte meg, mások megközelíteni sem tudták. A szocialista Bókay Endre 20,11 százalékkal lett a második, a jobbikos Porpáczy Ernő 12,01 százalékot gyűjtött.

A kettes kerületben a fideszes Nagy Csaba legyőzte az MSZP-s Szili Katalint. Előbbi politikus 50,98 százalékkal nyert, utóbbi 26,52-vel második lett. A harmadik helyen az LMP-s Wildmann János végzett, 12,78 százalékkal.

A 3-as, kertvárosi választókerületben a Fidesz-KDNP jelölje, Kővári János lett a befutó (50,09%), a szocialista Tóth Bertalan (24,55%) és az LMP-s Kóbor József előtt (12,87%).

A további nyertesek Baranyában 2010-ben:

4. választókerület (Komló): Polics József (Fidesz-KDNP)
5. választókerület (Mohács: dr. Hargitai János (Fidesz-KDNP)
6. választókerület (Siklós): Tiffán Zsolt (Fidesz-KDNP)
7. választókerület (Szigetvár): Pichler Imre (Fidesz-KDNP)

Baranyában 2010-ben csak Komlón volt szükség második fordulóra. A korábban szocialista bázisnak számító megye összes többi kerületében első körben eldőlt a választás a Fidesz javára.

Az első fordulóban az ország 176 egyéni választókerületből 119-ben szerzett mandátumot a Fidesz-KDNP, a második forduló után pedig magáénak tudhatták a képviselői helyek több mint kétharmadát. Ilyen arányú győzelemre egyetlen párt, pártszövetség esetében sem volt példa még a rendszerváltást követően.

 

M. B.