Hiába ingyenes a közoktatás, a szülőknek mégis mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk

2016. március 29. kedd 17:00

Hiába ingyenes a közoktatás, a szülőknek mégis mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk

Pécsett sem jellemző a szülőkre, hogy panaszt tegyenek olyan, az oktatáshoz kapcsolódó költségek miatt, amelyeket az intézmények különböző okokból velük fizettetnek meg. Annak dacára is, hogy sok esetben olyan dolgokra adják ki a pénzüket, melyeket nem is követelhetnének a diákoktól az iskolák.

Manapság nem igazán találkozhatunk olyan szülővel, aki ne panaszkodna arra, hogy éppen mit kell befizetnie gyermeke számára az iskolában. Azok után, hogy augusztusban az iskolakezdés előtt több ezret hagynak a papír-írószerboltokban a kötelező iskolai felszerelések és eszközök beszerzéséért, majd tízezrekért fizetnek a tankönyvekért, a tanév folyamán is számtalan olyan kiadás merül fel, amit kénytelenek állni, ha nem akarják, hogy gyermekük hátrányos helyzetbe kerüljön társaival szemben.

Az Alkotmányban is szerepel, hogy az iskoláknak maguknak kell megtalálniuk azokat a forrásokat, amelyekből a mindennapi oktatás és testedzés mellett az intézményen kívüli kulturális, művészeti, sport- vagy más foglalkozást, erdei iskolát, tanulmányi osztálykirándulást finanszírozni tudják. Éppen ezért a szülők nem is kötelesek ezeknek a költségeknek megtérítésére - elvben.

Mindezek ellenére általános gyakorlat, hogy az iskolák osztálypénzből finanszírozzák a különböző rendezvényeket, kirándulásokat, pedig a jogszabály kimondja, hogy osztálypénzt csak önkéntes módon adhatnak a szülők, és ha valaki valamilyen okból mégsem tudja teljesíteni, akkor abból sem a diáknak, sem a szülőnek nem származhat semmilyen hátránya. Ez havonta akár több ezer forintos kiadást is jelenthet egy-egy szülő számára, persze azon felül, hogy megveszi az iskolatáskától kezdve a füzeteken át a tornacipőig bezárólag a kötelező felszerelést, pénzbeli támogatással hozzájárul a sportszerek vásárlásához, a versenyekre való elutazás költségeihez, az iskolai bálok finanszírozásához. Ezek mellett pedig természetesen megvásárolja gyermekének az uszodabelépőt, és a színház- vagy hangversenybérletet - amely ugyan nem kötelező, de azért erősen ajánlott -, s az éves osztálykirándulás megint csak pénz kérdése. Ezekre a kirándulásokat szintén a szülő fizetik, amelyek egyre drágább, minél magasabb osztályba lép a gyermek.

Hiába tilos, mégis jellemző

Indokolatlan pénzkövetelésnek számít például az iskolai nyomtatványként ingyenes ellenőrző könyv megvásároltatása, az iskolai rendezvényeken belépődíj szedése olyan tanulóktól, akik abba az iskolába járnak, de a tanítási időben szervezett kötelező tanulmányi kirándulásra, múzeumlátogatásra, uszodai belépőre sem lehet semmilyen díjat, költségtérítést beszedni.

- Én úgy látom, hogy ebben a szülők is hibásak, mert nyugodtan lehetne azt mondani, hogy nem kell ennyit költeni erre. Nem is tartom jónak, hogy abból a pénzből, amiből a gyerekek elmennek egy háromnapos osztálykirándulásra, én befizetek egy wellnessz-hétvégét egy négycsillagos szállodába. Tehát nincsen meg az ár-érték arányuk ezeknek a kirándulásoknak - mondta hírportálunknak eyy édesanya.

Páva Péter, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK) pécsi tankerületének igazgatója portálunk érdeklődésére elmondta, hogy az iskolai alapítványok könnyíthetik meg az intézmény és a szülők közötti pénzügyi kapcsolatot, azonban ezek is csak önkéntes felajánlásokból szedhetnek be valamennyi összeget.

- Az alapítványok szokták átvállalni ezeket a költségeket, amelyek önkéntesen gyűjtenek pénzt a szülőktől az iskola számára. De az is előfordulhat, hogy a szülői választmány döntése az, hogy fizessenek be valamiért pénzt. Aki ezt viszont nem tudja vállalni, az természetesen nem kerülhet hátrányos helyzetbe emiatt.

Páva Péter emellett azt is megerősítette, hogy konkrét esetekben, szülői panasztétel után a tankerület utánajárhat és orvosolhatja a problémát.

Képünk illusztráció.

Kiss Alexandra - Fotó: MTI/Vajda János