Ha szorít a szükség: a belvárosban nem javult a helyzet tavaly óta

2011. augusztus 15. hétfő 18:35

Ha szorít a szükség: a belvárosban nem javult a helyzet tavaly óta

Úgy tűnik, hiába ígérték az illetékesek, hogy az idei nyáron igényes mobil toalettekkel enyhítik a turisták, valamint a helyiek szükségleteit, nyilvános WC-ügyben tavalyhoz képest nem sokat változott a helyzet. Toalettek után kutatva jártuk a pécsi belvárost - négy működő illemhelyre bukkantunk. A Széchenyi tértől a 48-as térig viszont egyre sem.


Utunkat a Barbakán téren kezdtük, ahol meg is találtuk a WC-nek szánt kis zöld épületet, ám hamar csalódnunk kellett, az ajtón ugyanis a „Nem üzemel" felirat áll. Aki pedig ennyiből nem ért, azon a kilincs mellé pingált „Ne tépd ki az ajtót!" felszólítás segíthet.

A Sétatér tövében viszont működik a mobil nyilvános WC, sőt, - mint azt Magay Miklóstól, az önkormányzat városfejlesztési és kommunális referatúra vezetőjétől megtudtuk - a pár lépésnyire lévő Kultúrkert mosdóját is használhatjuk, önkormányzati tulajdonú ingatlanról lévén szó.

Továbbhaladva a Ciszterci közben található illemhely felé vettük az irányt, ahol némi ellentmondásba keveredtünk. Mint az fotónkon is látható, a bejáratnál elhelyezett tábla mozgássérültek számára is használható illemhelyként jelöli az öt lépcsőfokon keresztül megközelíthető mosdót. Az ott dolgozó hölgytől azonban megtudtuk, a Pécsi Galéria közvetlen szomszédságában van még egy bejárat, amely teljesen akadálymentes.

Ugyancsak igénybe vehetik a mozgáskorlátozottak a Kossuth téri WC-t, a terhes kismamáknak pedig fizetniük sem kell a használatért - mindenki másnak száz forintot kell leszurkolnia.

Bár sokan annak használják, a Király utcában található gyorséttermet nem tekintettük nyilvános WC-nek, így a város főutcájában egyetlen ilyen helyet sem találtunk, hasonlatosan a Búza és a 48-as térhez.

Azt már csak zárójelben jegyezzük meg, hogy semmilyen kiírás sem jelzi, merre is található nyilvános mosdó a belvárosban. A Ciszterci közben lévő WC-nek pedig a napokban be kellett szednie a táblát, a hatóságok ugyanis nem engedélyezik annak kihelyezését.

Az évek óta zárva tartó Kórház téri, valamint a Rózsakert melletti mosdók idén sem nyitották ki kapuikat. Magay Miklós szerint a 30-40 éve épült, felszín alatti illemhelyek üzemeltetése veszteséges lenne a város számára, egy-egy WC éves költsége elérné a 3 millió forintot is.

De, hogy ne ragadjunk le a belvárosnál: a különböző városrészek frekventáltabb pontjain is működnek nyilvános illemhelyek. Az önkormányzat tájékoztatása szerint a pécsi buszpályaudvarokon, a főpályaudvaron, a vásárcsarnoknál, az uránvárosi szabadidő parkban, valamint a tettyei Tüke Borházban is találunk mosdókat.

És bár a városházi illetékes szerint Pécsett több a működő nyilvános toalett, mint a hasonló nagyságú településeken, továbbra sem tettek le a városképbe is illeszkedő mobil WC-k telepítéséről.


Képünk
a Ciszterci közben készült. 

Palotás P.