Erdélyben jártak az 1-es Gyakorló hetedikesei

2015. június 03. szerda 17:25

PTE 1. Számú Gyakorló Általános Iskola 7. a osztálya - a Határtalanul Pályázatkeretében május 25. és 27. között - Erdélybe látogathatott. Útjuk célja volt a külhoni magyarsággal kapcsolatos ismereteik bővítése. Ezen belül, Erdély történelmi és természeti szépségeinek, nevezetességeinek megismerése, a történelmi emlékhelyek felkeresése, valamint élő kapcsolat kialakítása a székely emberekkel és gyermekekkel való találkozók alkalmával. 

A kirándulásra való felkészülést szolgálták a történelmi, természettudományos, magyar nyelvi és irodalmi, illetve néprajzi és művészettörténeti csoport-és kutatómunkák, a tanári előadások, a szerepjátékok gyakorlásra. Ennek eredményeként, kellően felkészült és motivált tanulók indultak Erdély felfedezésére.

Az utazás első állomását Nagyvárad jelentette, ahol sétát tettek a 253 méter hosszú Kanonok soron, majd megnézték a László király által alapított katolikus székesegyházat.

Megkoszorúzták Nagysándor József honvédtábornok emléktábláját és a Fekete Sas Palotában tett sétát követően, a szabadságharc fegyvereiről tartottak előadást Rulikowsky Kázmér sírjánál.

A Magyar királyság és az Erdélyi-fejedelemség egykori határát jelentő Király-hágón át vezetett útjuk,a Kalotaszeg fővárosába, Bánffyhunyadra. Az első nap utolsó állomása, Mátyás király és Bocskai István szülővárosa, Kolozsvár volt. Itt a Házsongárdi temető és Mátyás király szülőházának meglátogatása után, „Ki tud többet a Hunyadiakról?" címmel, játékos vetélkedőt tartottak.

A második nap felejthetetlen élményeinek egyike volt, a tordai sóbányában tett látogatás.Ugyancsak Tordán nyílt lehetőségük egy általános iskola helyett, Böjte atya egyik gyermekalapítványának megtekintésére, ahol a bentlakásos intézményi élet megismerésén túl, jó helyre kerültek a nagy szeretettel vitt ajándékaik is.

A templomban és a Néprajzi Múzeumban tett látogatás során, betekintést kaptak a falusi székely építészet remekműveibe.Az utazás következő állomását jelentette Nagyenyed, ahol a vártemplom és az 1848-as emlékmű után, a Bethlen Gábor Kollégium kertjében, felelevenítették szerepjáték keretében, Jókai Mór: A nagyenyedi két fűzfa művének számukra legérdekesebb jeleneteit.

Gyulafehérváron az Érseki Székesegyház és a várséta után, megkoszorúzták Hunyadi János és László síremlékét, valamint kiselőadásban méltatták a Hunyadiak történelem formáló szerepét.

Az utolsó nap első állomásán, Vajdahunyad várkastélyában, kiselőadások keretében bemutatták a művészeti korstílusokat. Déván, a székely népballada, Kőműves Kelemenné balladájának felolvasását követő rajzversenyt, „Magos Déva vára" címmel, a zord időjárás lehetetlenné tette. Világos várnál a fegyverletételre emlékeztek, s egy tótót töltöttek ki az 1848-49-es eseményekről.

Az utazás utolsó állomását jelentő Aradon, koszorút helyeztek el a Szabadságszobornál, majd pedig, kiselőadással emlékeztek a szabadságharc magyar történelemben betöltött szerepéről.

Hazaérkezésüket követően, a kirándulás során szerzett ismereteiket és élményeiket, bemutató foglalkozás, kiállítás és témanap keretében osztották meg iskolatársaikkal.

Forrás: EMMI