Durván drágul a cigaretta, a BAT inkább a csempészárura hívná fel a törvényhozók figyelmét

2014. november 14. péntek 11:21

Durván drágul a cigaretta, a BAT inkább a csempészárura hívná fel a törvényhozók figyelmét

Közleménye szerint a British American Tobacco Pécsi Dohánygyár Kft. megdöbbenéssel értesült a dohányipari vállalkozások különadójáról szóló törvényjavaslatának benyújtásáról.

Mint csütörtökön megírtuk, milliárdos különadóval sújthatják a dohányipari cégeket Szatmáry Kristóf fideszes képviselő beterjesztése alapján. A BAT azzal számol, hogy 70-80 forinttal drágulhat a cigaretta.

A BAT közleményében azt írta, a különadó olyan ágazatot terhel, amely nem extraprofitot termel, hanem az utóbbi 3 évben nettó veszteséget produkált. A különadó diszkriminatív és különösen súlyos terhet jelent azon iparági szereplőkre, melyek a közelmúltban termelői beruházást valósítottak meg hazánkban. Ráadásul az adó nem a profitot, hanem a jövedéki adóval terhelt bevételt terheli, ezért kétszeres adóztatást jelent. Megjegyzik, hogy egy doboz cigaretta kiskereskedelmi árának mintegy 78 %-a adó, átlagosan 10,4 %-a kiskereskedelmi árrés; a dohánytermékek után 425 milliárd forintnyi adó folyt be a költségvetés az elmúlt évben.

A BAT 2011-2013-ban mintegy 20 milliárd forint veszteséget halmozott fel, mert a sorozatos jövedéki adó emelések, a minimum kiskereskedelmi árrés bevezetése, a finomra vágott fogyasztási dohány adószerkezete miatt termelési költséget nem tudott áthárítani.

Hangsúlyozzák, cégük vesztesége nem profitmenekítés, folyamatos tőkeinjekcióra szorulnak veszteségeik fedezésére és beruházási költségeink ellentételezésére. A fizetendő adó mértéke cégük vonatkozásában hozzávetőlegesen 3 milliárd forint.

A veszteségek ellenére a BAT londoni központja úgy döntött, hogy nem hagyja el az országot, hanem beruház a hazai ipari termelésbe. Ennek megfelelően a cég 2014. szeptember 5-én Varga Mihály miniszter jelenlétében új gyárat adott át Pécsett. A 9 milliárdos beruházás finanszírozása teljes egészében önerőből, támogatás vagy adókedvezmény folyósítása nélkül történt. Sajnálattal látják, emelik ki közleményükben, hogy a fideszes javaslat ezt a beruházási összeget az adófizetési kötelezettség megállapításakor teljességgel figyelmen kívül hagyja.

A BAT jelen pénzügyi helyzetében az adó áthárításától nem tud eltekinteni.

Sajnálatosnak nevezték, hogy a különadó áthárítása diszkriminatív módon sújtja a közelmúltban ipari termelésbe fektető cégeket, és elodázza termelési és beruházási költségeik áthárítását további veszteségeket generálva.

A különadó áthárítása jelentős áremelkedéshez vezet, amely új lökést adhat a feketepiac térnyerésének, amely a teljes piacon így is 14-15 % körül mozog. Felhívták a figyelmet, hogy jelenleg a hazai piacon a 7-8. legnagyobb márka egy Fest nevű csempészcigaretta, amelyet egy fehérorosz gyárban állítanak elő. Ráadásul ez a termék a legolcsóbb legális cigarettához képest féláron kapható a feketepiacon, és ezért komoly egészségügyi kockázatot rejt magában. Ha ezen termékek után befizetnék az adóterheket, valószínűleg a különadóval várt bevétel többszörösét nyerné az állami büdzsé. Megfontolásra javasolják, hogy a törvényhozók ebben az irányban - a feketepiac visszaszorítását célozva - fogalmazzanak meg törvényjavaslatokat a különadó bevezetése helyett.

Abban bíznak, hogy a Kormány és az Országgyűlés nem támogatja a dohányipari vállalkozások különadóját, és tekintettel lesz érveikre.

Képünkön: Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter (jobbról), Richard Wildmann, a British American Tobacco (BAT) közép-európai vezérigazgatója (középen) és Páva Zsolt, Pécs polgármestere (balról) a British American Tobacco pécsi gyáregységében az új üzem megnyitóünnepség után a Pécsi Ipari Parkban 2014. szeptember 5-én. A háttérben Csizi Péter volt alpolgármester.