Dobra verné a pécsiek közös vagyonát a balliberális városvezetés, ingatlanoktól szabadulnának

2021. április 29. csütörtök 13:37

Frissítve: 2021. április 29. csütörtök 13:59

Dobra verné a pécsiek közös vagyonát a balliberális városvezetés, ingatlanoktól szabadulnának

Jelzálog alól felszabaduló ingatlanok értékesítésének lehetőségét tervezi megteremteni a pécsi önkormányzat, ehhez felmérik az igényeket. A Fidesz pécsi frakciója közleményben fejeztek ki tiltakozását.

 

 

 

Az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményükben emlékeztettek: a korábbi városvezetés által 2017-ben felvett állami hitel fedezetéül számos pécsi ingatlant vett jelzálog alá az állam.

A 9,5 milliárd forintos hitelből eddig 2,54 milliárd forintot fizetett vissza a pécsi önkormányzat, így a hitel törlesztésének ütemében a jelzálog alá vett ingatlanoknak egy része újra forgalomképessé tehető, ha lekerül róluk a jelzálog - írták.

Közölték: májustól a felszabaduló ingatlanok értékesítésének lehetőségét tervezi megteremteni az önkormányzat, ennek első lépéseként májusban igényfelmérést indítanak.

Azokat az ingatlanokat, amelyek iránt érdeklődés mutatkozik, a későbbiekben akár liciteljáráson értékesítheti a város, a befolyt összeget pedig az állami hitel következő részletének törlesztésére fordítanák.

Azt írták: a városvezetés célja, hogy a pécsieket és a városban működő vállalkozásokat segítse, az állami hitel jelzálogából "kiszabadítható" ingatlanok fejlesztéséhez kötődően ezért elsősorban a pécsi magánszemélyek és cégek igényeit szeretnénk felmérni.

Ruzsa Csabát, Pécs gazdaságért felelős alpolgármesterét idézve közölték: több mint nyolcvan elemből álló listát állítottak össze, a listán olyan ingatlanok szerepelnek, amelyeken nem tervez stratégiai fejlesztéseket az önkormányzat, viszont a pécsiek számára értékes és fejleszthető területekről van szó.

A Pécsen "eddig példa nélküli igényfelmérési akciót" a város százszázalékos tulajdonában álló Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. bonyolítja le. Az érdeklődők a társaság honlapjára feltöltött ingatlanlista és helyszínrajzok alapján fogalmazhatják meg fejlesztési igényeiket, amelyeket egy űrlap kitöltésével és visszaküldésével jelezhetnek a cégnek június 15-éig - tudatták.

A beérkezett igények alapján az önkormányzat előkészíti az ingatlanok értékesítésének feltételeit, és indokolt esetben, leghamarabb ősszel liciteljárás keretében értékesíthetik majd az ingatlanokat, erre az igényfelmérésre jelentkező érdeklődők külön értesítést kapnak majd.

A városi közgyűlés 2017 decemberében döntött arról, hogy az önkormányzat 9,5 milliárd forint visszatérítendő támogatást igényel a kormánytól a helyhatóság finanszírozási helyzetének rendezésére, likviditása biztosítására. Az eredetileg 2020 végéig meghatározott visszafizetési kötelezettséget időközben 2024 szeptember végére módosította a kormány.

A Fidesz pécsi frakciója közleményben reagált:

"Tiltakozunk, amiért zavaros, MSZP-közeli érdekköröknek árusítaná ki Pécs vagyonát a városvezetés

Megdöbbenéssel szereztünk tudomást arról, hogy a pécsi városvezetés azt tervezi: kiárusítja a pécsiek vagyonát, eladná a város értékes ingatlanait. Mivel adót emelni a kormánynak köszönhetően egyelőre nem tudnak, most a családi ezüstöt tennék pénzzé.

Nincs kétségünk afelől, hogy ebben az üzletben is egy jól meghatározható, MSZP-közeli érdekkör fog jól járni!

Szeretnénk felhívni a pécsi önkormányzat figyelmét, hogy az előző városvezetés a nehézségek ellenére milliárdokat tudott félretenni hiteltörlesztésre is. Ebből fizette ki a mostani városvezetés is a részletet.

Javasoljuk, hogy ne a város vagyonát tegyék pénzzé, mert arra szüksége van a következő generációknak, szüksége van Pécsnek! Ehelyett Péterffy Attila:

- azonnal állítsa le a tízmilliókba kerülő, de csak kamu „eredményeket" szállító átvilágításokat, amelyen egy jól meghatározható, MSZP-közeli, baloldali ügyvédi kör gazdagodik;
- szüntesse meg a százmilliókba kerülő haveri álláshelyeket és a kettős, párhuzamos ügyvezetéseket a városi cégekben és intézményekben;
- vonja vissza a több tízmillió forintos, teljesen szükségtelen és értelmetlen tanácsadói és „szakértői" megrendeléseket, hiszen ezekre a feladatokra megvannak az önkormányzat saját szakemberei és cégei;
- ne politikai alapon szervezze Pécs út- és egyéb felújítási keretét, amelyre 200 millió forintot különítettek el a politikusaik körzeteiben;
- ne vadonatúj cégautókat vásároljanak, vagy lízingeljenek a tisztviselők és a frissen kinevezett cégvezetők, mert ez luxus ebben a helyzetben.

Ha mindezeket megfogadja a pécsi városvezetés, akkor a város vagyonának felélésére és kiárusítására sem lesz szükség, az továbbra is maradhat a pécsieké és gazdagíthatja a várost, egy szűk, baloldali érdekkör helyett!"

 

MTI