Bruttó százezerrel többet lehet keresni manapság Budapesten, mint Pécsett

2015. március 17. kedd 13:25

Bruttó százezerrel többet lehet keresni manapság Budapesten, mint Pécsett

Immár közhely, hogy jelentős lemaradásban van Baranya az ország más, jobb gazdasági mutatókkal rendelkező részeihez képest. Míg egyes adatok szerint egy alkalmazásban álló "átlagos" baranyai bruttó 194 ezret keres egy hónapban, Győrben közel 250 ezret, Budapesten pedig 300 ezernél is többet. Nem csoda hát, hogy egyre nagyobb problémát jelent a képzett munkaerő elvándorlása.

Szakmunkáshiány alakult ki Baranya megyében. A képzés presztízse az elmúlt évtizedben jelentősen csökkent, kevesebben látnak fantáziát a képzésekben, sokan pedig - ha ki is kitanultak egy mesterséget -, a tudásukat már nem itt kamatoztatják.



- A cégek jelzései alapján egyre nagyobb az igény külföldön a hazai munkaerőre, elsősorban az orvosokat, a mérnököket, valamint a szakképzetteket várják. Sőt, már a szakmunkás tanulókat is jelentős ösztöndíjjal csábítják Nyugat-Európába - jellemezte a helyzetet dr. Síkfői Tamás, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara (PBKIK) titkára.

A tapasztalatok szerint ugyanakkor a baranyaiak nem csak külföldön keresik a jobb életet, gyakran országon belül is megéri lakóhelyet váltani.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint Budapesten a havi bruttó átlagkereset a 300 ezer forintot is meghaladja, míg Baranyában a 200 ezret sem. A szellemi foglalkozásúak a fővárosban átlag bruttó 325 ezret kapnak, Baranyában csak 204 ezret - a különbség tehát ebben a tekintetben még nagyobb. Egy CNC-s munkakörben dolgozó szakmunkás Baranyában nagyjából nettó 130-150 ezer forint körüli összeget vihet haza, de például Győrben a 180-200 ezres fizetések sem ritkák.

- Megyénkből elsősorban Budapestre és környékére, valamint Nyugat-Magyarországra költöznek munkavállalás céljából. E mellett megfigyelhető az is, hogy a Baranyában működő cégek egy része - általában alvállalkozóként - a tevékenységét a fővárosban végzi, hiszen a legtöbb beruházás ott valósul meg. Így tehát, bár pécsi, illetve baranyai munkavállalókról van szó, nem itt dolgoznak - mondta.

Munkaerőhiány egyébként elsősorban a gép-, az élelmiszer-, valamint a kesztyűiparban tapasztalható.

Palotás P. - Fotó: Kálmándy Ferenc