Baranyában is megjelentek: sárgalázat is terjeszt az ázsiai tigrisszúnyog

2014. június 25. szerda 10:26

Baranyában is megjelentek: sárgalázat is terjeszt az ázsiai tigrisszúnyog

A megyében is feltűnt a sárgaláz és a dengue-láz kórokozóját is terjeszteni képes ázsiai tigrisszúnyog. Megbetegedések eddig nem fordultak elő, a kormány által elrendelt, s már zajló szúnyoggyérítés egyik célja a faj egyedeinek elpusztítása, s persze a „hagyományos" vérszívók számának a csökkentése. Pécsett is lesz irtás.

Baranyában is megjelentek az ázsiai tigrisszúnyogok. A trópusi országokban előforduló veszélyes vírusokat is hordozni képes rovarok feltűnéséről munkatársunknak egy harkányi hölgy számolt be.

- A szúnyogszezon egyik első hullámában találkoztunk több példánnyal is, egy hónappal ezelőtt. Elég közelről láttuk az egyiket, mert véletlenül bezártuk magunkkal a kocsi utasterébe. Mi már tavaly készültünk rá, hogy megjelenik, úgyhogy tudtam, hogy ez a tigrisszúnyog, amit később ellenőriztem is a neten, így biztos, hogy az volt, mert elég jellegzetes kinézetű - mondja. - Később a kertben is repkedtek. Kitűnnek a többiek közül, feltűnő a potrohuk. Felhőben támadtak a szúnyogok abban az időben, hogy megcsípett-e bennünket tigirisszúnyog, az csak valószínűsíthető. A város széle, ahol lakunk, most is élhetetlen este hét óra után, olyan sok a szúnyog - tette hozzá.

Az ázsiai szúnyogfaj hazai megjelenését már hivatalosan is elismerték.

Akár hatszor is lesz gyérítés őszig

Az állami szúnyogirtás első hullámában, ezen a héten Mohácson és környékén gyérítik a vérszívókat, a következő hetekben a megye további területei, többek között Harkány és Pécs is sorra kerülnek, valamint a Dráva közelében található települések is. A megbízott cégeknek összesen 820 ezer hektáron kell gyéríteniük a vérszívókat. Szeptember harmincadikáig 450 ezer hektáron légi kémiai, 350 ezer hektáron földi kémiai, tízezer hektáron légi biológiai és ugyanekkora területen földi biológiai irtásra vállalkoznak a cégek. Valamennyi helyen és módszerrel egy-hat alkalommal kell gyéríteniük, attól függően, milyen mértékű a szúnyogok jelenléte.

- Alacsony számban, de valóban előfordul nálunk is ázsiai tigrisszúnyog - nyilatkozta
hírportálunknak Krekó László, a Baranya Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi
Szakigazgatási Szerve közegészségügyi és járványügyi felügyelője. - Egyedeik az elmúlt években jelentek meg Magyarországon, elsősorban Horvátország, Szerbia és Románia felől. Eddig nálunk nem okoztak megbetegedéseket, egyrészt, mert nincsenek jelen a betegségek kórokozói, másrészt ahhoz párásabb éghajlatra lenne szükség. Az előrejelzések szerint viszont negyven-ötven év múlva a mi éghajlatunk is ideális lesz a szúnyogok által terjesztett betegségek, például a sárgaláz, dengue-láz terjedésének, ám jelenleg ennek alacsony a kockázata.

Amellett, hogy a csapadékos tavasz és a meleg időjárás miatt egyébként is szúnyoginvázió várható, a kormány által elrendelt, a katasztrófavédelem irányításával már megkezdett szúnyoggyérítés egyik indoka éppen a tigrisszúnyoggal szembeni fellépés volt.

A katasztrófavédelem közlése szerint ezek a rovarok elsősorban a déli és nyugati országrészekben bukkanhatnak fel. 

Képünkön az ázsiai tigrisszúnyog (forrás: Centers for Disease Control and Prevention).

P. P. - P. Zs.