Bachar Najari porcelánnal fizette ki a hajmáskéri ingatlan tulajdonosát?

2014. június 02. hétfő 00:12

Bachar Najari porcelánnal fizette ki a hajmáskéri ingatlan tulajdonosát?

Amint arról a Pécsi Újság.hu elsőként beszámolt, a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság bűncselekmény hiányában nem indított nyomozást a Zsolnay-gyár ingatlanapportjával kapcsolatos ügyben. Ismert, néhány - névtelenségbe burkolózó - kisrészvényes azért tett feljelentést csalás gyanújával, mert véleményük szerint nem ér 300 millió forintot az a hajmáskéri ingatlanegyüttes, amelyet ekkora értéken apportált a gyárba a többségi tulajdonos Bachar Najari. Új fejlemény az ügyben, hogy információink szerint az üzletember nem pénzzel, hanem porcelánáruval fizetett a volt laktanya korábbi tulajdonosának. Ezek nyomott áron való továbbértékesítése - hozzáértők szerint - tönkrevághatja a porcelánpiacot.

Értesüléseink szerint, amit megerősített Kovács Gyula, a gyár egykori vezérigazgatója is, a Zsolnay-termékekkel így bőségesen ellátott egykori kaszárnyatulaj piaci hírek szerint jóval alacsonyabb áron értékesíti tovább az ölébe szakadt árut, mint például a hivatalos márkakereskedők.

Nagy kérdés, hogy ezt mennyire képes tolerálni a piac, azaz hogy összeomlik-e a Zsolnay-márkanév.

Eme ügyleten túl is rosszul járhatnak mind a Zsolnay-termékekkel kereskedő vállalkozók, mind maga a gyár, hiszen a konkurencia - Hollóháza, Herend - növekvő eladással számol. Erre példa a tavalyi esztendő is, amikor Bachar Najari - friss tulajdonosként - közel kétszeresére emelte a Zsolnay-termékek árát, ám ennek legnagyobb haszonélvezője a Hollóházi Porcelángyár volt, amelynek így mintegy ötödével növekedett meg a forgalma, mivel a vevők inkább a majdnem ugyanolyan jó minőségű, de jóval olcsóbb hollóházi termékeket vásárolták.

Az általunk megkérdezett szakemberek szerint komoly érvágás, hogy a hajmáskéri laktanya tulajdonosa jóval a nagykereskedelmi ár alatt kapja a Zsolnay-termékeket, s amelyeket így jóval olcsóbban is tud piacra dobni - esetleg továbbértékesíteni.

Nehéznek látja a helyzetet Kovács Gyula, a gyár egykori vezérigazgatója is.

- Sajnos a kisrészvényeseknek nem sok lehetőségük van beleszólni a gyár irányításába. Egy igazgatósági ülésen ugyan feltehetjük ugyan a kérdéseinket, ám arra a menedzsmentnek nem kötelező válaszolnia és megindokolnia döntéseit - mondta a szakember. 

Bachar Najarit többször is kereste munkatársunk, hogy ő is kifejthesse álláspontját cikkünkben, de többszöri hívásunk ellenére sem tudtuk elérni az üzletembert.

H. L. B. - Fotó: Kálmándy Ferenc