Az egyik pécsi lakásszövetkezet is bajba került a DRB-ügy miatt, kétszázmillió forgott kockán

2015. április 15. szerda 07:11

Az egyik pécsi lakásszövetkezet is bajba került a DRB-ügy miatt, kétszázmillió forgott kockán

Működésének öt hónapja alatt több mint száz megkeresés érkezett már a pécsi Országgyűlési Képviselői Irodába. Eddig a legnagyobb horderejű ügyet kétségkívül a DRB Bank körül előállt helyzet jelentette számukra. A pénzintézetnél számlát vezető Kertvárosi Lakásszövetkezet teljes - közel 200 millió forintos - kártalanítását a honatyák segítségével sikerült megoldani. 

Úgy tűnik, beváltotta a hozzá fűzött reményeket a pécsi Jókai téren tavaly decemberben megnyitott Országgyűlési Képviselői Iroda, ami az országban az első ilyen intézmény volt.

Csizi Péter fideszes parlamenti képviselő érdeklődésünkre elmondta, eddig több mint száz megkeresés érkezett Hoppál Péterrel közös irodájukhoz a legkülönbözőbb témákkal kapcsolatban (lásd keretes írásunkat). A közelmúlt legtöbb embert érintő ügyéről, a DRB Bank körül kialakult helyzetről a következőket nyilatkozta a honatya:

- Magánszemélyek, lakásszövetkezetek és az üzleti élet szereplői egyaránt megkeresték az irodát. A legnagyobb bajban a Kertvárosi Lakásszövetkezet volt, amely teljes megtakarítását, közel 200 millió forintnyi összeget tartott a DRB-nél. Az ügy elején pedig még félő volt, hogy nem jutnak hozzá a pénzükhöz.

Csizi Péter hozzátette, a kártalanítási limit először ennek az összegnek mindössze a harmadát, 50-60 millió forintot jelentett csupán. Tállai András, a Belügyminisztérium államtitkárával folytatott egyeztetésen viszont sikerült megoldást találni arra, hogy lakásszövetkezetek esetén a kártalanítási összeghatár az eredeti többszöröse lehessen. Így a háromezer pécsi lakás működtetését végző szövetkezet teljes egészében hozzájutott pénzéhez. 

Építő kritikával érkeznek

Játszóterek rendbetételétől, a pécsi buszmenetrendekkel kapcsolatos észrevételekig mindenféle ötlettel és elképzeléssel keresik meg a pécsiek az irodát. A problémásabb ügyek hangvételében pedig az építő kritika a legáltalánosabb. Csizi Péter szerint nem jellemző, hogy panaszirodának tekintenék a minihivatalt a pécsiek, vagy „feljelentenék" náluk az önkormányzatot. A képviselő úgy látja, sok városlakónak van elképzelése arról, hogy miként szépíthetné meg a lakóhelye környezetében található közterületeket, de nem biztosak abban, miként vágjanak neki ennek. Ilyen esetekben is gyakran nyújtanak segítséget.

A parlamenti képviselő megjegyezte, működőképességének megőrzéséhez a lakásszövetkezetnek egy ötmillió forintos, azonnali kölcsönre is szüksége volt. Ezt Páva Zsolt segítségével tudták városházi forrásokból biztosítani a szövetkezetnek.

- A fenti példa bizonyítja, hogy akár egy hét alatt is tudunk érdemben segítséget nyújtani - összegzett a politikus, aki megjegyezte, az Országgyűlési Képviselői Iroda „pécsi modelljét" már átvette Kaposvár, és Szekszárdon is terveznek nyitni egy újabbat az ottani honatyák.

Az iroda másik kiemelt ügye, hogy forrást találjon az utolsó, eddig még fel nem újított IMS-technológiával készült pécsi intézmény, az Árpád Fejedelem Gimnázium és Általános Iskola épületének megerősítésére. A munkálatokra a közoktatási államtitkárságnál lévő uniós forrásból szeretnének pénzt szerezni.

Balikó Gergő - Fotó: Csizmadia Edina