Amióta a családi pótlék a tét, lényegesen csökkent Pécsett az iskolakerülők száma

2014. május 26. hétfő 21:03

Amióta a családi pótlék a tét, lényegesen csökkent Pécsett az iskolakerülők száma

Idén májusig negyvenkilenc alkalommal kezdeményezte a Pécsi Járási Gyámhivatal az iskoláztatási támogatás felfüggesztését azoknak a diákoknak az esetében, akik ötven óránál többet hiányoztak igazolatlanul. A lógósok száma Pécsett is csökkent. 

Havonta több mint tízezer forintot bukhatnak el a családok, ha nem jár rendszeresen iskolába a gyerek. 2012-től az elvont iskoláztatási támogatást, vagyis a családi pótlékot már utólag sem kapják meg az érintettek, akkor sem, ha már nem gyűjtenek újabb igazolatlan órákat a tanulók.

A családi kasszát érzékenyen érintő intézkedés bevált, egyre kevesebb a megrögzött iskolakerülő országszerte és Pécsett is.

A kormányhivatal tájékoztatása szerint idén április 30-ig negyvenkilenc tanköteles korú diák esetében kezdeményezte a Pécsi Járási Gyámhivatal az iskoláztatási támogatás felfüggesztését. Tavaly ugyanebben az időszakban lényegesen több, hetvenhárom ilyen esetük volt.

Tíz óra után szólal meg a vészcsengő

Az iskola először a tíz óránál több igazolatlant gyűjtő diákokról küld jelzést a gyámhivatalnak, akik levélben értesítik a szülőket. A figyelmeztetés (aminek a száma csak a Pécsi Járásban rendre száz felett van) sok esetben hatásos, ugyanis az ötven órás hiányzást már jóval kevesebb érik el. Az "ötvenesek" esetében a családi pótlék kifizetését negyedévre függesztik fel, s ha utána már nincs ötnél több igazolatlanjuk az érintetteknek, ismét folyósítják a támogatást.

Mint korábban megírtuk, az iskola helyett mondjuk inkább plázázó tanulókat nemcsak a szüleik, de már a rendőrök is kérdőre vonhatják. Ha iskolaidőben találkoznak olyan fiatalokkal, akiknek nem lapul a zsebében orvosi vagy szülői igazolás, a járőrök az igazgató színe elé állíthatják a diákokat.

S ezt valóban meg is teszik. A diákok által kedvelt helyeken, így a bevásárló-központokban a rendőrök gyakran tartanak ellenőrzéseket, s arra is volt már néhány példa Pécsett, hogy a fülön csípett lógósokat visszakísérték az iskolájukba.

A gyakorlati tapasztalatok szerint a közép- és szakiskolákba járók számára nehéz leginkább az iskolatáska, a legtöbb gond a tizennégy évesnél idősebbekkel van, azonban az általános iskolák tanulói közül is vannak olyanok, akiknek a családjától kénytelenek voltak megvonni az utánuk járó állami támogatást.

Képünk illusztráció,

P. P. - P. Zs. - Fotó: Kálmándy Ferenc.