Államtitkárság Pécsen? Hoppálék nem lobbiznak, de az ellenzéket sem különösebben izgatja a dolog
2014. június 22. vasárnap 18:44

Miközben Debrecen, Székesfehérvár és Kecskemét is kormányzati helyszín lesz (minisztériumok, államtitkárságok "kihelyezése" után) szinte biztos, hogy nem telepítenek minisztériumot vagy államtitkárságot Pécsre. A jelek szerint amellett, hogy erre kormányzati szándék sincs, a városvezetés sem forszírozza a dolgot. Hoppál Péter megkeresésünkre azt mondta, Pécsnek „sosem volt célja", hogy minisztérium vagy államtitkárság működjön nálunk.
Mint ismert, június elején kérte fel Orbán Viktor több miniszterét, hogy vizsgálja meg annak a lehetőségét, miként oldható meg, hogy az egyes minisztériumok Budapestről vidéki városokba költözzenek. Az elképzelések szerint a Honvédelmi Minisztérium Székesfehérvárra, a Földművelésügyi Minisztérium Debrecenbe, a vidékfejlesztésért felelős államtitkárság pedig Kecskemétre költözne.
A bejelentés után ellenzéki és kormánypárti politikusok közösen álltak ki azért, hogy Miskolc is államtitkárságot (vagy akár minisztériumot) kapjon, így könnyen lehet, hogy a felzárkóztatáspolitikát a jövőben a borsodi megyeszékhelyről irányítják majd.
Egészen más a helyzet nálunk, Pécsett ugyanis - hivatalosnak mondható körökben legalábbis - fel sem merült a lehetősége, hogy államtitkárságért lobbizzanak. Megkeresésünkre a pécsi önkormányzatnál azt közölték, nincs szándék arra vonatkozóan, hogy bármelyik tárca apparátusa a városba költözzön.
- Sosem volt és most sem célunk, hogy minisztériumot vagy államtitkárságot Pécsre telepítsünk, így ezt nem is kérjük - mondta dr. Hoppál Péter, az Oktatási és Kulturális Bizottság elnöke, akit nemrég kultúráért felelős államtitkárnak neveztek ki.
Pécs esetében nyilván elsősorban a kultúra irányítása kerülhetne szóba, ám a politikus szerint "ezt, illetve a város súlyának növelését nem csak a területért felelős államtitkárság hozzánk költöztetésével lehet elérni".
- Azon dolgoztunk az elmúlt négy évben és jelenleg is, hogy városunk régióvezető szerepe erősödjön, ezért különösen nagy hangsúlyt fektetünk a szomszédos országokkal való együttműködésre - utalt a kétoldalú kereskedelmi és kulturális kapcsolatokra Hoppál.
A Jobbik szintén nem látja jelentőségét annak, hogy minisztérium vagy államtitkárság működjön Pécsett.
- Az egyes döntések a fontosak, nem pedig, hogy hol hozzák azokat. Budapesten vagy más városban is irányíthatják olyan módon a kultúrpolitikát - vagy más területet -, hogy az Pécs előnyére váljon - fogalmazott Gyimesi Gábor. A radikális párt önkormányzati képviselője a minisztériumok költöztetésével sem ért egyet, így ugyanis szerinte csökkenhet a szervezetek hatékonysága.
A Magyar Szocialista Párt (MSZP) pécsi frakcióvezetője, Schmuck Roland viszont úgy véli, Pécs sokat nyerhetne egy minisztériummal vagy államtitkársággal.
- Amellett, hogy ezáltal munkahelyek jönnének létre, más településekről is hozzánk járnának ügyet intézni az állampolgárok. Ugyanakkor nem csak gazdasági szempontból lenne előnyös egy Pécsett működő minisztérium vagy államtitkárság, hiszen ezáltal komoly rangot is kapna a város - sorolta az előnyöket.
Hozzátette: a decentralizációt nem a minisztériumok vagy államtitkárságok vidékre költöztetése valósítja meg, hanem az, ha a helyieket ténylegesen bevonják a döntésekbe. De, tette hozzá, ha már napirenden van a kérdés, „Pécs, mint az ország egyik legnagyobb városa, nem maradhat ki a sorból".
Montázsunkon Hoppál Péter, Gyimesi Gábor és Schmuck Roland látható (balról jobbra).
Palotás P.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Hatalmasat bukta lett a vége egy...
- Gomolyfelhőkből érkezhetnek záporok,...
- Jelentősen szigorodtak az alkalmi...
- Újabb visszaéléssel vádoltak meg egy...
- Hűvösre vágott a bíróság két...
- Durván emelkedett a hőhullámos napok...
- Rókát látott Pécsett? Nincs ezzel...
- Orbán Viktor: nem fogjuk hagyni, ami...
- Szépészeti beavatkozásokat végző...
- A hét végéig még pótlóbuszozhatunk a...