Aggódnak a kéményseprők: "őrület lesz", ha év közben nyelik le őket

2014. december 05. péntek 19:48

Aggódnak a kéményseprők:

Várhatóan 2015 nyarától már egy állami holding kebelén belül működnek majd a jelenleg vállalkozóként dolgozó kéményseprők. A pécsi Leikauf Tibor, a Baranyai Kéményseprők Ipartestületének elnöke szerint, ha az átszervezést év közben hajtják végre, akkor „őrület lesz, s egy-két hónapra a közszolgáltatás is leállhat".  

Gyakorlatilag még senki nem tud semmi biztosat arról, miképpen kívánják létrehozni a közszolgáltatásokat egy állami holdingba egyesítő céget, így azt sem, mi lesz az iparágak jelenlegi szereplőivel.

A jellemzően vállalkozóként működő kéményseprők aggódnak: már most is sok sebből véreznek, hiszen nekik nagyon komolyan betett a rezsicsökkentés. Olyannyira, hogy a közszolgáltatási szerződést kötött vállalkozások egy része be is dobta a törölközőt, mivel nem tudták kigazdálkodni költségeiket.

Baranyában Mohácson volt szükség emiatt kényszerű váltásra az idén, de az ország más részeiben is gondok vannak, például Hajdú-Biharban, ahol szintén gallyra ment a közszolgáltatásra szerződött vállalkozás.

- Csak az biztos, hogy augusztusban született egy kormányhatározat, hogy a különböző közszolgáltatások országos holdingba való szervezéséhez szükséges munkálatokat végezzék el - nyilatkozta a Pécsi Újság. hu-nak Leikauf Tibor, a Baranyai Kéményseprők Ipartestületének elnöke. - Tudomásom szerint az egész átalakítás még gyerekcipőben jár. A vezető politikusok a híradásokban arról beszéltek, hogy az átszervezések jövő év közepéig lezajlanak, de konkrét részletekről nem tudunk.

Leikauf Tibor hozzátette, azt tartaná jónak, hogy ha már holdingot akarnak létrehozni, hogy tartsák meg a jelenlegi vállalkozói szerkezetet, a kéménysepréssel foglalkozó cégek így leányvállalatokként csatlakozhatnának az állami „multihoz". Úgy véli, ezzel komolyabb fennakadások nélkül mehetnének végbe a változások.

Ha azonban nem így lesz, szerinte komoly gondok adódhatnak:

- A kéményseprő-közszolgáltatás éves ritmusban működik, ilyen szerződéseket kötnek az önkormányzatokkal a cégek, így egy évközi átállás egyenlő lenne az őrülettel. Akár egy-két hónapos kiesést is jelenthetne a szolgáltatásban, hiszen rengeteg adminisztrációval járna a váltás, a cégek adatbázisait összehangolni rendkívül bonyolult és hosszadalmas folyamat lenne. Ha egy teljesen új vállalatot hoznának létre és a mostani vállalkozó struktúra nem maradna meg, iszonyatos pénzekbe kerülne a rendszer létrehozása és működtetése - szögezte le Leikauf. - Ha belegondolunk, megyénként szükség lenne irányító szervezetekre, kirendeltségekre, ingatlanokra.

Kérdés, hogy ki fizetné a költségeket.

Az elmúlt időszak gyakorlata alapján az állampolgárnak nem emelkednek a kiadásai, viszont az állam kompenzálja a cégeket, például a távhő-szolgáltatókat a kieső bevétel miatt, ami a díjak szinten tartásához már napjainkban is elengedhetetlenül fontos.

Leikauf hozzátette, a kéményseprők minimálbérért dolgoznak, ezért amint jobb lehetőségük adódik, habozás nélkül elhagyják a szakmát.

P.P - P. Zs. - Fotó - Kálmándy Ferenc