A vakáció még tart, de a gyerekek szüleinek és a nevelőknek már feladták a leckét

2015. augusztus 14. péntek 08:17

A vakáció még tart, de a gyerekek szüleinek és a nevelőknek már feladták a leckét

Ezekben a napokban listával járják a boltokat a gyerekek szülei, az iskolakezdéshez szükséges eszközök, holmik beszerzése mostanra halaszthatatlan feladattá vált. Mindez akár százezer forintba is kerülhet.

Az a szülő, aki vallja, hogy nem az az olcsó, ami kevésbe kerül, egy tanulmányait kezdő kisdiákra most elkölt közel százezer forintot. Ráadásul úgy, hogy a könyvekért, munkafüzetekért fizetnie sem kell. Meg lehet úszni persze úgy ötvenezerből is az évkezdési kiadásokat, csak akkor például a füzetből nem lesz majd elég tantárgyanként az az egy, amit most megvesz, vagy a táska nem strapabíró és kényelmetlen a gyereknek, a cipő viselése meg egészségtelen.

Az árukínálat a boltokat tekintve nagyjából azonos a baranyai városokban.  A kisebb-nagyobb üzletekben, a kínai boltokban, valamint a bevásárló-központokban egyaránt készültek a vásárlók rohamára. A nagyobb áruházakban az iskolások minden korosztályának füzetet, írószereket, táskát, ruhát, cipőt egyaránt tartanak. Ami az öltözéket illeti, a választékuk nem túl gazdag, s hiába olcsó mondjuk ott a füzet, a huszonkilenc forintos, harminckét lapos, vékony papírból összefűzött nem lesz elég év végéig, a határozott vonalvezetéstől, pláne a radírozgatástól ki is szakad.

A papír-írószerboltokban jellemzően jobb minőségű árut tartanak és ennek arányában drágábbat is, mint a multik némelyikében. Maradva a füzetnél: egyiküknél a kilencvenhat lapos, nem hártyavékony papírból készült, mintás borítású negyvenkét forintba kerül. Kisdiáknak alkalmas táskát tízezer és huszonegy ezer forint közötti áron már lehet venni Pécsett, de létezik ennél drágább is, van olyan, amit harmincegyezer forintért kínálnak a kereskedők. Tolltartót mérettől, alaktól, díszítéstől függően 1200-tól 5000 forintosig tartanak itt, ez utóbbi „töltött", azaz ceruzák, tollak, hegyező, radír is van benne.

legnagyobb kiadást egy elsős „felszerelése" jelenti. Csak a füzetekre, ceruzákra író- és rajzlapokra, krétára, filcre, festékre, ecsetekre, a technika órákra szükséges eszközökre átlag tízezer forintot fizetnek a szülők - s akkor még nincs meg a tolltartó és az igazán komoly kiadásnak számító táska.

Azért a többi évfolyamon tanulók szülei sem hagynak ennél számottevően kevesebbet a boltban, pláne, ha már kell a körző is, kopott, szakadt a tolltartó, arról nem is szólva, ha aktuális a táskacsere. Ez utóbbi esetében a használhatóság mellett minden korosztály számára szinte fontosabb szempont, hogy trendi legyen, az éppen menő márka meg kimondottan drága.

Ami a ruházatot illeti, ahhoz a legolcsóbban a kínai boltokban lehet hozzájutni - kérdés persze, hogy mondjuk az ott vásárolt benti cipő viselése, ami a legtöbb iskolában kötelező, menyire egészséges. Mindenesetre ezekben az üzletekben egy alsó tagozatos gyereknek az ünneplő nadrág, ing, vagy a szoknya, blúz, testnevelés órára a szabadidő együttes, a rövidnadrág és póló, a tornacipő, utcai cipő, egy farmer összesen 15-20 ezer forintba jön.

Adott a lehetőség butikból, a különböző márkájú termékeket árusító boltokból is felöltöztetni a fiúkat-lányokat. Ott a felsorolt holmikért az említett összeg minimum háromszorosát lehet fizetni - de többnyire forma- és színtartóbb, strapabíróbb, természetes anyagból készült az az áru. 

A tanévkezdés további legkevesebb tizenkét ezer forint kiadást jelent azoknak a családoknak, ahol nem ingyenes a tankönyv, de ha atlaszt, szótárakat is kell venni, akkor további ezrekkel lesz drágább a csomag. Beiskolázási támogatás címén a munkaadók egy része a dolgozóiknak átlag 10-20 ezer forintot juttatnak, elvétve adnak ennél nagyobb összeget. A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult családok az önkormányzatnál ilyen címen az 5800 forintos Erzsébet-utalványt augusztus 23. után vehetik majd át.

Képünk illusztráció.

B. M. - Fotó: Dittrich Éva