A pécsi csúcstartót egy év alatt 195-ször bírságolták parkolásai miatt

2014. június 25. szerda 12:20

A pécsi csúcstartót egy év alatt 195-ször bírságolták parkolásai miatt

Korábban jó párszor panaszkodtak arra a pécsi autósok, hogy nem működnek megfelelően az automaták, de ez a helyzet - úgy tűnik - kezd javulni. A Biokom Kft. 2011 novembere óta viszi a parkolási rendszert.

- Általánosságban elmondható, hogy csökkent a panaszok létszáma, de sajnos szélsőséges időjárási viszonyok esetén, például az idei tartós májusi esőzések alkalmával megemelkedett az automatákkal összefüggő bejelentések száma, mivel a párától a jegyek benedvesedtek, valamint a vizesen bedobott pénzérméktől az érmevizsgáló egységek is meghibásodtak - közölte Lóczi Szidónia, a BIOKOM pr-menedzsere.

Az üzemeltetést illetően azt mondta, az elmúlt egy-két esztendő tapasztalatai alapján kijelenthető, hogy mostanában inkább jegyet vesznek az autósok, mintsem hogy bliccelnének. Talán benne az is, hogy a díj már nem egy magáncég kezébe vándorol, hanem a városhoz kerül, amelyet városüzemeltetésre fordítanak.

- Egyébként sem a pótdíjak kiszabása a cél, hanem a vonatkozó rendelet betartása, betartatása, végeredményként a belváros forgalmának csillapítása.

Ha valaki mégis megpróbál sumákolni és fizetés nélkül igénybe venni a szolgáltatást, akkor a társaság 60 napon belül levélben felszólítja a nyilvántartásában szereplő tulajdonost vagy üzembentartót.

- Ha erre sem történik meg a befizetés, egy éven belül fizetési meghagyásra átadjuk az ügyet a közjegyzői kamarának. Ekkor 15 napon belül ellentmondással élhet a gépjármű tulajdonosa/üzembentartója a közjegyzőnél, így polgári peres eljárás keretében bíróság dönt a pótdíj jogszerűségéről. Ha nem élnek az ellentmondás lehetőségével, a fizetési meghagyás jogerőre emelkedik, és végrehajthatóvá válik.

Az utóbbi időkben már a külföldi rendszámú gépkocsik tulajdonosai sem menekülhetnek meg a fizetés alól.

- Szerződésben állunk egy nemzetközi szervezettel, mely a külföldi rendszámú pótdíjazott gépjárművek tulajdonosi adatait hivatalosan le tudja kérdezni, és az átadott adatok alapján felszólító levelet küldenek a gépjármű-tulajdonosoknak.

A BIOKOM-nak nincs adata arról, hogy hány érvényes mozgáskorlátozott parkolási igazolvány van forgalomban, azok kiállítása nem a társaság hatásköre. Az igazolványok jogszerű használatának ellenőrzését is csak hatósági jogkörrel felruházott személy végezheti, mint például a rendőrök.

A legmagasabb pótdíjat a kiemelten védett övezetekben (Király utca, Ferencesek utcája, Városház köz, Boltív köz, Kazinczy utca) kell fizetni, itt 8200 forintot kell leperkálni. Ráadásul az ezekbe az övezetekbe szóló behajtási engedélyeket csak a társaság ügyfélszolgálatán lehet megvásárolni adott időtartamra. A III. parkolózónában a legalacsonyabb a pótdíj összege, 1200 forint.

A társaság számon tart egy-két notóriusan nem fizető gépjármű-tulajdonost is. Esetében már fizetési meghagyásos és végrehajtói költségekkel növelt összegeket számláznak.

- A legextrémebb esetben egy autótulajdonost egy év alatt (2012 és 2013 augusztusa között) 195 alkalommal kellett pótdíjaznunk. Ezek együttes összege jelenleg meghaladja a kétmillió forintot - árulta el Lóczi Szidónia.

Míg két évvel ezelőtt mintegy 314 millió, tavaly már több mint 330 millió forint bevétele keletkezett a cégnek a parkolásokból, ami elsősorban a megnövekedett bérleteladásból, a parkolójegyek értékesítéséből és a pótdíjakból tevődött össze.

H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva