A Nemzetközi Polgári Védelmi Napra emlékeztek a megyében

2016. március 01. kedd 17:40

A Nemzetközi Polgári Védelmi Napra emlékeztek a megyében

A Nemzetközi Polgári Védelmi Világszervezet 1972. március 1-jén alakult meg. Erre emlékezve 1992-ben határoztak arról, hogy március elseje a polgári védelem világnapja. Kedden a Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ünnepi megemlékezést tartott.

Karsa Róbert tűzoltó ezredes, igazgatóhelyettes köszöntőjében kihangsúlyozta, hogy az elmúlt évtizedekben szervezeti átalakulásokon ment át ugyan a polgári védelmi szervezet, azonban a cél nem változott, továbbra is a segíteni akarás szándéka vezeti a területen dolgozókat. Az utóbbi időben az önkéntesség felé mozdult el a polgári védelem, a folyamatosan szerveződő önkéntes polgári védelmi szervezetek a mi segítségünk, akik önzetlenül, saját szabadidejüket feláldozva tesznek jószolgálatot. Ezt a mai ünnepen is köszönjük a munkájukat! - zárta szavait az igazgatóhelyettes.

Ezt követően Domján Gábor tűzoltó alezredes, megyei polgári védelmi főfelügyelője tekintett vissza a szervezet megalakulására, fejlődésére, alakulására napjainkig. A főfelügyelő a terület legnagyobb kihívásaként említette meg az ifjúságfelkészítést, valamint a társadalmi felelősség tudatosításával kapcsolatos feladatokat.

Az ünnepségen részt vettek és előadást tartottak a Magyar Vöröskereszt Baranya Megyei Szervezetének képviselői is. Molnár András, a Magyar Vöröskereszt katasztrófa-készenléti referense a szervezet polgári védelmi tevékenységét mutatta be, és előadásában utalt rá, hogy számos kapcsolódási pont van a Katasztrófavédelem és a Vöröskereszt között. Utalt a Katasztrófavédelemmel történő együttműködés fontosságára is a Dunán 2013-ban végighaladó árhullámmal szembeni védekezési munka példáján keresztül. A referens ismertette a Vöröskereszt működésének jellemzőit, sajátosságait, az elkövetkezendő időszak stratégiai céljait. Kiemelt feladatunk, hogy aktív, tenni képes, önkéntes közösséget alakítsunk ki, akik vészhelyzet esetén segítséget tudnak nyújtani - zárta gondolatait a referens.

Streicher Szilvia, a Magyar Vöröskereszt Baranya Megyei Szervezetének munkatársa előbb a Vöröskereszt humanitárius tevékenységét szemléltette a jelenlevőknek, majd a Katasztrófavédelmi Ifjúsági Csoport (KAVICS) tevékenységét mutatta be. A szervezetben önkéntesen feladatot vállaló fiatalokról elmondta, hogy jelentős többségük olyan, akik a mindennapi életükben is számos magánjellegű problémával kell, hogy megküzdjenek, de ennek ellenére ők bármikor készek arra, hogy az embereken segítsenek, és ezért tiszteletet érdemelnek. A Vöröskereszt önkéntesei jól szervezettek, bármely más szervezet irányítása alatt is képesek együttműködni, igazodni, csak tudjanak segíteni a bajba jutottakon. Az Ifjúsági Csoporttal kapcsolatosan elmondta, hogy számos programot szerveznek - amelyben a megyei katasztrófavédelem is segítséget nyújt - a fiatalok megszólítása, bevonása érdekében. Nagyon fontos, hogy a Katasztrófavédelemmel együttműködve ösztönözzük, és képezzük a fiatalokat. Célunk a társadalmi felelősségvállalásra történő felhívás, hogy a fiatalok is késztetést érezzenek arra, hogy a társadalomért tegyenek - zárta szavait az előadó.

Az ünnepségen - amelyen a megyei vezetői állomány, a kirendeltségvezetők, polgári védelmi felügyelők, valamint katasztrófavédelmi megbízottak voltak jelen - meghívottként részt vett Eckhardt Zoltán alezredes, a Baranya Megyei Védelmi Bizottság titkára, Halmai László siklósi közbiztonsági referens, valamint Gyulai Krisztián, a Szabadszentkirály Önkéntes Tűzoltó egyesület parancsnoka is.

Forrás: Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság