A dohánybolt lett az új kocsma, ahol minden kapható: cigi, alkohol és kaparós sorsjegy
2018. szeptember 13. csütörtök 08:12

Amíg régen füstös kocsmákban gurítottak le pár korsó sört, netán néhány pohár fröccsöt és felest a munkában megfáradtak - vagy éppen az egyedüllét miatt társaságot keresők - közül sokan, mostanra megváltoztak a szokások. Manapság egyre többen a dohányüzletekben jutnak hozzá a folyékony betevőhöz.
Sokak számára rengeteg bosszúságot okoznak a dohányboltok közelében, a közterületeken alkoholt fogyasztók. A hangoskodás mellett leginkább a szemetelés szúrja a szemüket (és fülüket) a lakóknak, arról nem is beszélve, hogy a bokros, fás részeket, esetleg a házak falait tekinti WC-nek az érintett trafikok vásárlóinak egy része.
A probléma szinte minden pécsi városrészben jelen van. A rendőrök és a közterület-felügyelők rendszeresen útba is ejtik ezeket a helyeket, de intézkedéseik a legtöbb esetben hatástalanok: miután elhagyják a helyszínt az egyenruhások, rövidesen újra visszatérnek az italozók.
A dohányboltok népszerűsége nem véletlen, gyakorlatilag átvették a kocsmák helyét. A trafikokban ugyanis a vásárlók olcsóbban jutnak hozzá a szeszes italokhoz, de értelemszerűen dohányt is vehetnek ezeken a helyeken, a vendéglátóhelyekről (helyesen) kitiltott játékgépek helyett pedig kaparós sorsjegyen próbálhatják ki a szerencséjüket. Nem csoda hát, hogy az elmúlt időszakban több híres-hírhedt egység is bezárt, Pécs esetében elég csak a Szomjas Tüzérre vagy a Bercsényi Sörözőre gondolni.
Tüske, rakéta, ampulla, féldekás
A köznyelvben számos elnevezése van a kisboltok és a dohányüzletek jelentős részében beszerezhető 5 centiliteres szeszes italoknak. Az alacsony minőségű, az egészségre rendkívül káros terméket sajnos viszik, mint a cukrot. Ennek oka lehet minden bizonnyal a magas alkoholtartalmuk és az alacsony áruk - az ízük miatt aligha kedvelheti bárki.
- A jövedelmezőség határozza meg az életben maradó üzletek számát. Már több fórumon jeleztük, hogy a keletkező fedezet nem elegendő egy normál vendéglátó egység fenntartható életben maradására - nyilatkozta lapunknak Böröcz Lajos, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének (VIMOSZ) főtitkára.
Hozzátette: a meleg ételt kínáló helyeket érintő 2017-es ÁFA-csökkentés a klasszikus kiskocsmákat a legtöbb esetben nem segítette. Az ilyen egységek túléléséhez a dohányáruk értékesítése, illetve a szerencsejáték gépek üzemeltetése járult hozzá - manapság már egyikre sincs lehetőségük.
Azzal kapcsolatban a VIMOSZ-nál nem tudtak tájékoztatást adni, hogy pontosan mennyi pécsi kocsma húzta le a rolót, de az országos tendenciák a megyeszékhelyet illetően is érvényesek. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) számai alapján 2010-hez képest tavaly negyedannyi italüzlet és vendéglátóhely működött hazánkban.
Képünk illusztráció.
Palotás Péter - Fotó: pixabay.com
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Apa és fia rabolt ki egy férfit egy...
- Cserbenhagyó bringást keresnek a...
- Ha tűzoltónak menne, most szeretettel...
- Orbán: ha felveszik Ukrajnát az...
- Juhász Dorka kihagyja a következő...
- Még el sem indult, máris késik egy...
- Amikor Mohácsról is Pécsre tódult a...
- Ezer új autóbusszal bővítik a Volán...
- Nem kell félni az ártalmatlan...
- Harminchat határsértőt tartóztattak...