Jelentős szerep jut a pécsi Idegsebészeti Klinikának
2013. október 19. szombat 14:06
Október 11-én és 12-én Antwerpenben, a koponyasérülés kezelésével kapcsolatos kutatási program nyolcvan vezetője találkozott, köztük Dr. Büki András egyetemi tanár a Pécsi Tudományegyetem Idegsebészeti Klinika képviseletében. A projekt október elsején kezdődött, a Pécsi Tudományegyetem Idegsebészeti Klinikája konzorciumi partnerként a kutatásra megközelítőleg kétmillió eurós összeget fordíthat.
A sajtótájékoztató témája az Európai Bizottság által finanszírozott nagy európai, több centrumot érintő tanulmány elindítása volt, amely egyedülálló módon fedi le Európát és célja a koponyasérülés kezelésének javítása. A baleset kiváltotta koponyasérülés kezelése rendkívül nagy kihívásnak számít és nagy különbséget mutat az egyes országok között.
Az antwerpeni és cambridgei-i egyetemek feladata, hogy az Európai Bizottság által a 7-es keretprogram keretében egy olyan kutatási programot koordináljon, amely az Európai Bizottság mellett az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Hivatala, illetve a Kanadai Egészségkutatási Ügynökség által egyidejűleg folytatott nemzetközi tanulmányokkal koordináltan zajlik.
A koponyasérülést „csöndes járványként" jellemzik, utalva arra, hogy a fejlett országokban minden évben, minden kétszázadik ember koponyasérülést szenved. A gyermekekben és fiatal felnőttekben a koponyasérülés az első számú halálok és hosszú távú társadalmi és gazdasági következményei beláthatatlanok. A koponyasérültek ellátására, kezelésére számos eddigi kutatási program is figyelmet fordított, ezek azonban olyan elszórt kezdeményezések voltak, amelyek összességében nem vezettek a sérültek életkilátásainak érdemi javulásához.
A hét évre tervezett nemzetközi kutatási együttműködési program, a CENTER-TBI („Collaborative European NeuroTrauma Effectiveness Research") célja, hogy ötezer európai beteg adatait és kórlefolyását tanulmányozza olyan korszerű módszerekkel, mint az MR leképzés legmodernebb válfajai, a biológiai és genetikai minták széleskörű elemzése.
A betegség ilyen nagyszámú beteg bevonásával történő jobb megismerése az előfeltétele egyrészt a betegség korszerű osztályozásának, másrészt pedig annak, hogy megfelelő gyógyító eljárásokat alkalmazhassunk a betegség különböző altípusaiban, válfajaiban.
Forrás: PTE
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Karambol miatt félpályán halad a...
- A bíborosok felvázolták a következő...
- Jelölt kecsegéket telepítettek a...
- Ismét csökkennek az üzemanyagárak kedden
- Jégeső, felhőszakadás csaphat le...
- Baranyában is megemlékeztek Isten...
- Újra Mohács lesz a halétkek fővárosa,...
- Csütörtökön ismét féláron fagyizhat...
- Több mint 80 ezren vizsgáznak magyar...
- 11 milliárd forintnyi...