Zuschlag túlzásnak tartja a 8 és fél évet
2011. január 12. szerda 11:14
Az ügyvéd a perbeszédében elsősorban a bűnszervezet minősítést és a bűnszervezetben elkövetést vitatta, illetve nem látta bizonyítottnak az üzletszerű elkövetést sem.
Az első fokon eljárt Bács-Kiskun Megyei Bíróság ítélete szerint Zuschlag János és társai civil szervezeteket felhasználva szabálytalanul használtak föl több mint 72 millió forint közpénzt. Az összeg egy részéből baloldali politikai ifjúsági szervezetek rendezvényeit, táborait finanszírozták, illetve a kiskunhalasi MSZP alapszervezet működtetésére fordították.
Kovács M. Gábor a harmincoldalas fellebbezést kiegészítve kifejtette, a bűnszervezet meglétét nem támasztják alá egyértelmű bizonyítékok, az egyesületi elnökök egymás tevékenységéről nem tudtak, soha nem láttak hamis számlákat, és nem ismerték a fiktív pályázatokat sem. Az ügyvéd hangsúlyozta, amit a bíróság csoporton belüli együttműködésnek tekint, az kizárólag Zuschlag János tevékenységét fedi.
A civil szervezetek pályáztatási rendszerének kormányokon átívelő rossz működése nem róható súlyosbító körülményként a vádlottak terhére. Az üzletszerűség a személyes vagyoni haszonszerzésre vagy a bűnözői életvitelre vonatkozik, a vádlottak esetében ez azonban nem állapítható meg - fogalmazott a védő.
Az ügyvéd közölte, Zuschlag János már a nyomozás során elismerte büntetőjogi felelősségét, s akkor is feltáró jellegű beismerő vallomást tett. Ezt azonban a bíróság nem vette kellő súllyal figyelembe enyhítő körülményként, ahogy a megbánást és a kár részbeni megtérítését sem.
Kovács M. Gábor alaptalannak tartja az első fokú bíróság Zuschlag Jánossal szemben vagyonelkobzást kimondó döntését is, mivel ez - álláspontja szerint - csak a bűncselekményekkel szerzett vagyonra vonatkozhatna.
A Bács-Kiskun Megyei Bíróság Zuschlag Jánost folytatólagosan elkövetett csalás bűntette és más bűncselekmények miatt nyolc év hat hónap börtönbüntetésre ítélte. A vádlottak közül héttel szemben egy év négy hónap és öt és fél év közötti végrehajtandó börtönt szabott ki a bíróság, három személyt felfüggesztett börtönre, négyet pénzbüntetésre ítélt, egy vádlottat felmentett.
Két vádlott esetében az elsőfokú ítélet jogerőre emelkedett. Az ítélet ellen az ügyész fellebbezett, 14 vádlottal szemben a büntetések súlyosítását kezdeményezte. Ugyanezen 14 vádlott és védőik felmentés, illetve a büntetés enyhítése érdekében fellebbeztek, így került az ügy a Szegedi Ítélőtáblára.
A vádat képviselő Horányi Miklós fellebbviteli főügyész keddi perbeszédében a kiszabott büntetések súlyosítását, illetve azt indítványozta, hogy a szabadságvesztést a vádlottaknak fegyházban kelljen letölteniük.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Kiakadtak a fogyasztók: szerintük...
- Sikerrel járt a keresés, épségben...
- Igen hűvös éj után napsütéses napunk...
- Volt egyszer egy Tejbisztró:...
- Vizesárokba zuhant egy személyautó...
- Pécs egyik látványossága is lehetne a...
- Fotelból szállt fel a füst a Füst ucában
- Idén is a baranyai tűzoltó,...
- Mától a háztartási cikkekre is...
- Drogot találtak a rendőrök egy...