Szócska: "nagyon kemény a helyzet"
2011. március 09. szerda 18:55

Elmondása szerint mind az anyagi, mind az emberi erőforrások tekintetében krízishelyzet van. Ugyan a tavalyi konszolidációval némileg javult a helyzet, de az egészségügy finanszírozását tekintve továbbra is a fenntarthatóság peremén áll.
Elmondta, hogy tapasztalatai alapján országszerte mély depresszió jellemzi az egészségügyi dolgozókat. A helyzet olyannyira rossz, hogy a szakdolgozói utánpótlás már megyei szinten is elakadt - mondta Szócska Miklós, hozzáfűzve: az egészségügyi munkaerőhiány tehát "sorsfordító kérdés".
Véleménye szerint a kórházak osztályvezetői, de még a helyi vezetők is felelősek az egészségügyi dolgozók megtartásában. Nekik megvan a lehetőségük hogy mind anyagilag, mind a megbecsültség tekintetében legalább egy fedezeti pontig eljuttassák a fiatal orvosokat - mondta Szócska Miklós.
Minden probléma ellenére viszont pozitívumként értékelte, hogy az intézményvezetőkben és a fenntartókban partnerekre talált az ellátási struktúra átszervezésében, egyetértettek abban, hogy a rendszer kiigazításra szorul.
Az országjárás során átnézték a természetes betegutakat, hol vannak a rendszerben töréspontok hol vetélkednek, vitatkoznak egymással a kis és nagy kórházak - mondta Szócska Miklós, aki körútját "komoly tanulási élménynek" nevezte.
Szócska Miklós az ország népegészségügyi állapotáról is tájékozódott. Ennek kapcsán kiemelte, hogy az emlőszűréseken való részvétel csupán 11 megyében haladta meg az 50 százalékot. Még rosszabb a részvételi arány a méhnyakrák-szűréseken - mondta Szócska Miklós, kifejtve: összesen 9 megyében haladta meg a részvételi arány az 5 százalékot, ebből egy megyében a tíz százalékot.
Elmondta továbbá, hogy az országos tiszti főorvossal átbeszélték a szűrőprogramok helyzetét, húsvét utánra ígértek egy áttekintést. Az viszont már mostanra kiderült, hogy az emlőszűrési kapacitások nem is fedik le a rizikócsoportok méretét. "Hogy lett megtervezve ez a rendszer korábban?" - vetette fel az államtitkár.
"Gyógyhely nem szűnik meg, de funkciót válthat - emlékeztetett korábbi szavaira az államtitkár. Ennek kapcsán elmondta, hogy már az országjárás során is többen megkeresték, hogy a jövőben romkórház helyett inkább szűrőközpontként működnének tovább.
Az államtitkár beszámolójára Gyenes Géza a bizottság jobbikos alelnöke úgy reagált: ha az államtitkárnak az intézményfenntartók mellett az egészségügyi dolgozókat és a betegeket is sikerül megnyernie, akkor szerinte működhet az átszervezési munka.
A bizottság LMP-s tagja, Szilágyi László úgy fogalmazott: véleménye szerint a meghirdetett nemzeti együttműködésben Szócska Miklós az egyetlen kormánytag, aki valóban "együttműködik és egyeztet" a szakma képviselőivel.
MTI - Fotó: Soós Lajos
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Bánki Erik: a békére és a gazdasági...
- Vége a vágányzárnak, irány a Balaton...
- Szijjártó szerint minősíthetetlen a...
- Helyszínelés közben kaptak el egy...
- Jön a Zsolnay Fényfesztivál - Idén...
- Zivatarokra, villámlásra figyelmeztet...
- Dísznövény kiállítást és vásárt...
- Döntött az Országgyűlés: kilépünk a...
- Beszóltak a barátnőjének, pisztollyal...
- Motort lopott, eladta, de hamar elfogták