Szilvásy Fletóhoz igazodik - nem megy

2010. szeptember 28. kedd 09:52

Szilvásy György nem megy el a 2002 és 2010 közötti jogsértéseket vizsgáló parlamenti albizottság keddi ülésére.

Az MTI-hez is eljuttatott dokumentumban a politikus azt írta: Gulyás Gergely és az albizottság egyes tagjai a politikai véleményüket "több alkalommal olyan szélsőséges, demagóg formában nyilvánították ki, ami az albizottsággal való együttműködését, a politikai színjátékban való önkéntes részvételét nem teszi elvárhatóvá és lehetségessé".

Úgy fogalmazott: természetesnek tartja, hogy a korábbi miniszteri tisztségével összefüggő ügyben alkotmányos keretek között, arra feljogosított szerv törvényes eljárása során minden szükséges felvilágosítást megadjon, de az albizottság vizsgálódása esetében ezek a feltételek nem teljesülnek, így - az MSZP országgyűlési képviselőcsoportjának álláspontjával egyetértve - az albizottság keddi ülésén nem vesz részt.

Szilvásy György úgy látja: Gulyás Gergely teljesen alaptalanul vádolta meg alkotmánysértéssel az albizottsági ülésen és a sajtóban.

"A Magyar Köztársaság Alkotmánya - ezt képviselőként illene tudnia - nem tesz említést az önök albizottságáról. Az önök eljárásának, vádaskodásának nincs alkotmányos jogalapja, önök legfeljebb kezdeményezhetnének, kérhetnének meghallgatásokat, és a meghallgatni kért állampolgárok távolmaradását nem állíthatják be jogsértőnek" - olvasható az albizottság elnökének küldött levélben, amelyben Szilvásy György az Alkotmánybíróság erre vonatkozó állásfoglalásait is a fideszes politikus figyelmébe ajánlotta.

Az emberi jogi bizottság "A 2002 és 2010 között és különösen 2006 őszén az állam részéről a politikai szabadságjogokkal összefüggésben elkövetett jogsértéseket vizsgáló" albizottsága május 20-án jött létre. Az ellenzék három pártja közül kettő részt vesz az albizottság munkájában, Gaudi-Nagy Tamás (Jobbik) a testület egyik alelnöke, és Morvai Krisztina, a párt Európa Parlamenti képviselője is rendszeresen részt vesz az albizottság ülésein. Az LMP delegált képviselőt a testületbe, az MSZP viszont bojkottálja az albizottság munkáját.

A bizottsági meghallgatásra korábban nem ment el Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök és Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal volt főigazgatója sem.


(mti)