Stabil belpolitikai háttér kell az elnökséghez

2010. október 13. szerda 08:25

Magyarics Tamás, a Magyar Külügyi Intézet (MKI) igazgatója a közelgő magyar EU-elnökséggel kapcsolatban az MTI-nek kifejtette: a kormánypártoknak "megfelelő középutat" kell találniuk a gazdasági helyzet orvoslását célzó esetleg népszerűtlen intézkedések és az EU-elnökséghez szükséges stabil belpolitikai háttér biztosítása között.

A szakértő úgy fogalmazott, hogy a kormánypártok felelőssége a megfelelő középút megtalálása. Egyfelől meg kell tenniük az ország gazdasági helyzetéből adódó, alkalmanként akár ellentmondásos és/vagy népszerűtlen, de halasztást nem tűrő intézkedéseket, ami kiélezheti a belpolitikai vitákat. Másfelől a jövő év első felében esedékes soros magyar EU-elnökség sikeréhez szükséges, de nem elégséges feltételeként nyugodt, stabil belpolitikai háttérről kell gondoskodniuk.

Magyarics Tamás kifejtette: az EU-elnökségi felkészüléssel összefüggésben a stabil belpolitikai háttérhez megfelelő alapelv lehetne a Győri Enikő uniós ügyekért felelős külügyi államtitkár által javasolt "parlamenti béke", amelynek szerinte az Európai Parlamentben dolgozó magyar képviselőkre is vonatkoznia kellene.

"A kérdés az, hogy a parlamenti ellenzéki pártok a sokat hangoztatott konstruktív ellenzékiség alapján politizálnak-e legalább a magyar EU-elnökség alatt, vagy a 'minél rosszabb, annál jobb', rövidlátó és rövid távú politikai csatározásokat választják" - mondta.

Az MKI vezetője szerint az is kérdés, hogy az MSZP mennyire lesz elfoglalva a párt újjá-, illetve átszervezésével, és az esetleg egymással versengő frakciók a kormány minden lehetséges módon támadásával akarnak-e majd a párton belül erősebb pozíciót szerezni. "Egy ilyen +licitálás+ egyik célpontja lehet az EU-elnökség lebonyolítása során felmerülő nehézségek, illetve esetleg olyan eredmények számonkérése, amelyek nem állnak összhangban a kormány lehetőségeivel és mozgásterével" - mutatott rá a szakértő.

Magyarics Tamás elmondta, hogy a felkészülést a magyar EU-elnökségre "kívülről", a szocialista európai parlamenti képviselők támadták az utóbbi időben, meglehetősen kevés konkrétumot említve. Szerinte a felkészülést illető bírálatok egy része nem elegáns, mivel a felkészülés egy részét még a Bajnai-kormány végezte el, s a ténylegesen meglévő lemaradásokat részben az akkor el nem végzett munka, illetve a hiányos pénzügyi források okozzák.

(mti)