Reggeli lapszemle: "orvosi hálózat"

2010. október 19. kedd 07:40

Súlyos pénzügyi gondokkal küzd az oktatási jogok biztosa - százmilliókat lopott el egy "orvosi hálózat" - Magyar Nemzet, Népszava mai lapszemlénkben.

Magyar Nemzet: Súlyos pénzügyi gondokkal küzd az oktatási jogok biztosa, miután az előző kormányzat a tíz évvel ezelőtti összeg nyolc százalékára csökkentette szakmai költségvetését. Aáry-Tamás Lajosnak már a nyomtatási költségek finanszírozása is problémát okoz, sajtótájékoztatóra és vidéki utakra sincs pénze.

Elkeserítő helyzetbe került Aáry- Tamás Lajos, a diákok jogait védő ombudsman - tudta meg lapunk. Az oktatási biztos a napokban elkészítette az előző évben feltárt jogsértésekről és az általa kezdeményezett intézkedésekről szóló beszámolóját, ám azt nem tudja bemutatni a nyilvánosságnak, mert a hivatalnak annyi pénze sincs, hogy sajtótájékoztatót szervezzen.

2000-ben, a hivatal létrejöttének első teljes évében negyvenmillió forint volt a szakmai költségvetésünk. Az idén a Bajnai-kormány 1,3 millió forintot irányzott elő erre a célra, amelyből képtelenség működtetni a hivatalt - mutatott rá a probléma okaira Aáry-Tamás Lajos. Hozzátette: Hiller István volt szocialista oktatási miniszter már látta a teljes anyagi ellehetetlenülés jeleit, ezért év közben hárommillió forintra kipótolta az idei büdzsét, ez az összeg még mindig csupán a tíz évvel ezelőtti költségvetés 8 százaléka, ami csak ideig-óráig volt elég.

Népszava: A betegek jogosulatlanul megszerzett adatai alapján, orvosi kötszerekre több százmillió forintos támogatást vettek fel olyan orvosok, akik ellen jelenleg is nyomoz a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) - írja keddi számában a Népszava.

Az NNI a lapnak megerősítette a nyomozás tényét, és azt is közölte, hogy heten már előzetes letartóztatásban vannak.

Az orvosok a betegek adatai, taj-számai alapján kötszerekre, egyéb gyógyeszközökre kérték az Egészségügyi Alap támogatását. Egyes speciális kötszerek értéke darabonként a 70 ezer forintot is elérte. Az ügynek több száz sértettje van, akik azonban a legtöbb esetben nem is találkoztak azzal az orvossal, aki az adataikra kiíratta az orvosi eszközöket.

Az "orvosi hálózat" nem egyetlen intézményhez köthető, a Népszava úgy tudja, az ügyben az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) egy rendőr orvosa, a budapesti Honvédkórház egy sebésze, valamint egy ukrán orvos is érintett.

EQM, (mti)