Reggeli lapszemle: nem sürgető feladat a kormányzati negyed

2010. augusztus 23. hétfő 07:42

Egy, a Magyar Nemzet által ismertetett kutatás szerint minden második krónikus beteggel előfordul, hogy nem tudja kiváltani a receptre felírt gyógyszerét, mert nincs rá pénze. Jelentős állami támogatásban részesülhetnek, a rendelkezésre álló pályázati források ötödét kaphatják meg a hungarikumok a jövőben – írja ugyancsak a Magyar Nemzet. Nincs semmilyen aktuális, létező terv arra nézve, hogy kormányzati negyed szülessen - mondta a Népszabadságnak Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár.

Magyar Nemzet: A napilap hétfői számában bemutatott, a Szinapszis Kft. által végzett kutatás szerint a válaszadók 13 százalékával rendszeresen, míg 43 százalékával ritkán előfordul, hogy nem tudja kifizetni az orvos által felírt medicinát. Rosszabb a helyzet az alacsony, ötvenezer forintnál kisebb jövedelműek körében: 27 százalékuk rendszeresen otthagyja valamelyik gyógyszert a patikában, mert nem tudja kifizetni. További 52 százalékukkal ritkán, de megesik ez. A felmérés azt is vizsgálta, hogy a betegek mennyire tartják be az orvos utasításait a gyógyszerek szedését illetően. Kiderült, hogy a vényköteles készítményt folyamatosan használó krónikus betegek 23 százalékánál előfordul, hogy módosítják az előírt dózist - sokszor a doktorral való egyeztetés nélkül -, két százalékuk pedig egyáltalán nem tartja be a szakember utasításait. A válaszadók háromnegyede viszont mindig úgy szedi a felírt gyógyszereket, ahogyan azt az orvos előírta - olvasható a Magyar Nemzetben.

Már januártól felállhat a nemzeti kincseink összegyűjtésével, gondozásával és életben tartásuk segítésével foglalkozó új hivatal, amely Magyar ÉrtékTár - Hungarikumház néven működik majd. Az intézményről és a hungarikumok védelméről külön törvény rendelkezik, amit várhatóan ősszel fogad el az Országgyűlés - olvasható a napilapban.
Birinyi József, a parlamenti hungarikum munkacsoport vezetője a Magyar Nemzetnek elmondta, hogy első körben csaknem száz kiemelt nemzeti érték bejegyeztetésére is sor kerülhet, közöttük megkülönböztetik azokat, amelyek a Kárpát-medence egészét érintik, illetve még nagyobb körben örvendenek nemzetközi szintű elismertségnek.

Népszabadság: A napilap hétfői számában megjelent cikk szerint Kovács Zoltán arra a felvetésére, hogy azt tervezik-e, hogy hosszabb távon, tehát még ebben a ciklusban legyen ilyen negyed, nemmel válaszolt, hozzátéve: nem ilyen kérdésekkel foglalkoznak, a gazdasági növekedés, a versenyképesség a legsürgetőbb feladat.
A kommunikációs államtitkár arra reagált, hogy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára, Gál András Levente a Heti Válasz cikkében a közjogi méltóságok elhelyezésével kapcsolatos hosszú távú elképzelésekről úgy nyilatkozott: az ezzel kapcsolatos kormányzati koncepció már döntés-előkészítési szakaszban van. A kormányzati intézményekkel kapcsolatban pedig úgy fogalmazott: a cél a hatékonyság, a kormány centralizálni kívánja a pesti Kossuth tér és a budai Fő utca köré a kormányzat működését, lehetőleg az állami tulajdonú ingatlanokban, csökkentve a drága bérlemények számát. Gál András Levente úgy véli: több mint szimbolikus jelentése van annak, hogy a Miniszterelnökség ne a Parlamentben működjön, ezért több lehetőség számbavétele zajlik, hangsúlyosan a takarékosság szem előtt tartásával. Mindazonáltal a Heti Válaszban is azt mondta: a kérdés nem tartozik a legsürgetőbb közigazgatási feladatok közé az ország megörökölt gazdasági helyzetében - ismerteti a Népszabadság.

(mti)