Reggeli lapszemle: Hillerék rásegítettek a leszakadásra

2010. szeptember 06. hétfő 07:39

Bizonyos fejlesztésekből lényegesen nagyobb arányban részesülnek a budapesti, a megyeszékhelyi, a nagyvárosi, illetve a cigány diákokat a legalacsonyabb arányban oktató intézmények a szocialista kormány utolsó két évében. Az MSZOSZ elnöke szerint törvénysértő a munka világára kialakított érdekegyeztetési rendszer kormány általi semmibevétele. Lapszemle a Magyar Nemzet és a Népszava híreiből.

Magyar Nemzet: Miközben a romákat nem vagy csekély számban oktató intézmények közül minden ötödiket bővítették az elmúlt két évben, addig a legmagasabb cigányaránnyal rendelkező iskolák közül csak minden huszadikban került sor ilyen jellegű fejlesztésre. Pedig az EU-forrásokat az esélyegyenlőség megvalósítására kellett volna költeni. Mindez növelte a falusi iskolák gettósodását.

A településszerkezet és a tanulók etnikai hovatartozása tekintetében aránytalan mértékben részesültek a fejlesztésekben a hazai iskolák a szocialista kormány utolsó két évében - derül ki a még Hiller István korábbi oktatási miniszter megbízásából készült integrációkutatásból.

Az Integráció hatásvizsgálata nevet viselő beszámoló megállapítja, hogy bizonyos fejlesztésekből lényegesen nagyobb arányban részesülnek a budapesti, a megyeszékhelyi, a nagyvárosi, illetve a cigány diákokat a legalacsonyabb arányban oktató intézmények.


Népszava: Törvénysértő a munka világára kialakított érdekegyeztetési rendszer kormány általi semmibevétele, a jogszabályok tervezett megváltoztatásának indokai pedig súlytalanok - mondta a Népszavának nyilatkozva a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke.

A napilap hétfői számában Pataky Péter bírálta a miniszterelnöknek a jogállamiság helyreállítására vonatkozó kijelentését, emlékeztetve, hogy a kormány a törvény előírásait megszegve, a társadalmi partnerek sorozatos kérésére sem hívja össze az Országos Érdekegyeztető Tanácsot (OÉT).
Pataky Péter szerint az érdekegyeztetés és a társadalmi párbeszéd mellőzésével folyt eddig az új Országgyűlésben a törvényalkotás, és a jelek szerint - az év hátralévő hónapjainak törvényalkotási programja alapján - nem is kíván ezen változtatni a kormány.

Pataky felidézte: négy éve Gyurcsány Ferenc akkori kormányfő legalább az OÉT-en ismertette a megszorító intézkedéseket, amelyek szükségessége ellen nem, de igazságtalan elosztása, a munkavállalókra háruló aránytalan terhek miatt a szakszervezetek tiltakoztak. A tartóssá vált feszültség ellenére fenntartott párbeszéd viszont lehetőséget adott arra, hogy a jogszabályokat befolyásolni tudják, így az Országgyűlés elé már olyan törvényjavaslatok kerültek, amelyekbe beépült a munkaadók és munkavállalók álláspontja - emlékeztetett az elnök.

(mti)