Politológusok szerint, olcsó államot akar Orbán

2010. május 04. kedd 20:00

- elsősorban ezt szimbolizálja az összesen nyolc minisztériumból álló, leendő második Orbán-kormány az MTI által hétfőn megkérdezett politológusok szerint.

Filippov Gábor, a Progresszív Intézet elemzője aláhúzta: a Magyarországhoz hasonló méretű országokban általában a tizenöthöz szokott közelíteni a minisztériumok száma. A kevés tárca a kormányzás centralizáltságát növeli, ráadásul azt a kérdést is felveti, hogy az ország brüsszeli képviselete mennyi időt rabol el a "csúcsminisztériumok" vezetőinek életéből - mutatott rá.

Juhász Attila, a Political Capital igazgatóhelyettese arról beszélt, hogy az átalakításnak szervezeti szempontból is van egyfajta ésszerűsége, ugyanis ezzel egy centralizáltabb, politikai szempontból összefogott szerkezet jön létre, hiszen lesznek olyan minisztériumok, ahol szerteágazó feladatokat vontak össze.

Véleménye szerint így az önálló tárcával nem rendelkező területek, mint a sport, a környezetvédelem vagy a kultúra képviselőinek a tárcákon belül kell megoldaniuk saját érdekérvényesítésüket, ezek a lépések kevésbé érintik magát a kormányt és a külvilág felé sem lesznek olyan hangsúlyosak.

Mráz Ágoston Sámuel ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy az összevont minisztériumi szerkezet a tárcák közötti érdekellentéteket is csökkenti, a minisztériumok számának csökkentése pedig nem jelenti automatikusan egy-egy ágazat - például a környezetvédelem és az oktatás - háttérbe szorulását.
Hozzátette: a kevesebb poszt és intézmény az "olcsó állam" ígéretének is megfelel, ami az átalakulás társadalmi támogatottságát is garantálhatja.

A magyar kormányszerkezetben a rendszerváltás óta ismeretlen miniszterelnök-helyettesi posztról szólva Mráz Ágoston Sámuel azt mondta, hogy Navracsics Tibornak kiemelt feladata lesz az államirányítás szempontjából, de politikai felelőssége nem lesz nagyobb minisztertársainál. A kormányzás sikeressége ugyanis elsősorban Orbán Viktor megítélésére lesz hatással, másrészt a többi tárcavezető is komoly és nehezen teljesíthető feladatokat kapott a leendő kormányfőtől - fejti ki a szakértő.

Filippov Gábor, a Progresszív Intézet elemzője ugyanakkor a miniszterelnöki szerepkör megkettőzéseként értékelte Navracsics Tibor kinevezését, ami szerinte Orbán Viktor munkáját könnyítheti a jövőben. A "kényelmetlen, mindennapi konfrontációkat" ugyanis Navracsics Tibor vállalhatja magára, míg a Fidesz elnöke maradhat "parlamenten kívüli", illetve a "kormány felett álló" szerepkörében - fűzte hozzá.

(mti)