"Odafönt" elégedettek velünk

2011. március 11. péntek 18:44

Egy alkotmány akkor erős, ha átfogja az adott ország egészének érdekeit, ha nyelvezete, szabályozása nem zár ki senkit a társadalomból - mondta Eleni Tsakopoulos Kounalakis (képünkön) budapesti amerikai nagykövet pénteken a Közép-európai Egyetemen.

Az amerikai diplomata meggyőződése szerint az új magyar alkotmányt hozzáértő emberek írják, és az országnak jó alaptörvénye lesz, amelyben biztosított lesz a jogállamiság, az emberi jogok védelme, továbbá a véleménynyilvánítás és sajtó szabadsága.

Magyarország egészséges, teljes mértékben működő demokrácia; tavaly tavasszal szabad és korrekt választások voltak, tiszteletben kell tartani a nép szavát - hangsúlyozta az amerikai külpolitikáról előadást tartó diplomata, amikor azt kérdezték tőle, kielégítőnek találja-e az új alkotmányról szóló társadalmi egyeztetést.

Különlegesnek nevezte, hogy parlamenti választáson egy párt ilyen óriási mértékű győzelmet szerez, egyúttal megjegyezte, a magyarországi változások üteméhez hasonlót ritkán látni. Egyúttal hangsúlyozta, az Egyesült Államok nem avatkozik be Magyarország belügyeibe, és ő nagykövetként nem kommentálja a belpolitikai döntéseket.

Az amerikai nagykövet az MTI kérdésére kijelentette: az Egyesült Államok nagyra értékeli az EU soros elnökségét betöltő Magyarország szerepvállalását a líbiai válság megoldásában és annak megfontolásában, hogy milyen további lépések lehetségesek.
A nagykövet - aki Az Obama-kormány külpolitikája félidőben, a transzatlanti kihívás címmel tartott előadást - kifejtette: a magyar diplomácia rendszeresen konzultál az Egyesült Államokkal, ő személyesen is egyeztetett Martonyi Jánossal. A magyar külügyminisztert az európai diplomáciai világ nagyra becsült tagjaként jellemezte.

Eleni Tsakopoulos Kounalakis - aki 2010 januárja tölti be a nagyköveti posztot - kiemelte, hogy az Egyesült Államok rendkívül fontosnak tekinti az Európához, azon belül Magyarországhoz fűződő kapcsolatát. Arra is kitért, mennyire fontos az EU működését átalakító Lisszaboni Szerződés Európa egységessé és erősebbé tételéhez; kiemelte, hogy Catherine Ashton kül- és biztonságpolitikai főképviselő kinevezésével Európa közös hangon szólalhat meg a külpolitikában.

A nagykövet a soros magyar EU-elnökséggel kapcsolatban azt mondta, nem volt szerencsés, hogy az elnökség kezdetét beárnyékolta a médiatörvény körüli vita. Méltatta ugyanakkor, hogy Magyarország olyan célokat jelölt meg EU-elnökként, amelyeket az Egyesült Államok rendkívül fontosnak tart. Ezek között említette a Nyugat-Balkán Európába történő politikai és gazdasági integrációjának erősítését, Horvátország EU-csatlakozásának és a roma befogadás ügyének előmozdítását. Azt mondta, Washington nagyra értékeli, hogy Budapest kiemelten kezeli az EU keleti szomszédságpolitikájának fejlesztését. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, tudja, hogy némi csalódottságot okozott a májusra tervezett budapesti keleti partnerségi csúcstalálkozó elhalasztása, de hozzátette, a második félévben, a lengyel elnökség által megtartandó találkozónak Magyarország a társrendezője lesz, szerepet kap a napirend kialakításában.

(mti)