Mobil: bázisállomás akár egy lakásban is

2011. március 10. csütörtök 14:55

Rövidesen új frekvenciadíj-számítási rendszer léphet a régi, elavult rendelet helyébe Magyarországon, ezzel elhárul a mobilhálózatok további fejlesztése előtt álló egyik legnagyobb akadály. A szolgáltatók szerint az új rendelettel mindenki jól jár - akár egyetlen lakásba is lehet majd ezután olcsón bázisállomást telepíteni.

A Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) március elején bocsátotta "társadalmi konzultációra" a frekvencialekötés és -használat díjáról szóló elnöki rendelet tervezetét. A hatóság célja, hogy a március 16-án záródó konzultációt követően a tervezet a lehető leghamarabb végleges formát nyerjen és hatályba lépjen, így a mobilszolgáltatók már akár április 1-től új számítási rendszer szerint fizethetnek a meglévő vagy újonnan létesített bázisállomásaik frekvenciahasználata után.

A korábbi rendszert az operátorok részéről az elmúlt időszakban több támadás is érte, mondván a bázisállomásonként megállapított díj (ez egy 3G-s állomás esetén éves szinten jelenleg közel 300 ezer forint) befektetésellenes, a ritkábban lakott területeket így nem éri meg mobil szélessávval ellátni.

A régi díjszámítási módszer ráadásul nem csak a befektetéseket hátráltatta: a Telenor Magyarország például 2009 utolsó negyedévében költségtakarékossági okokból több mint ezer rádió adó-vevőt (szaknyelven úgynevezett TRx-et) kapcsolt le, igyekezve hangsúlyozni, hogy mindez nem befolyásolja a szolgáltatás minőségét. A mobilszolgáltatók körében emellett rendszeres gyakorlattá vált, hogy a szezonálisan nagy forgalmat generáló régiókban (például a Balaton környéke) holtszezonban kikapcsoltak adó-vevőket, hogy ezzel is spóroljanak a frekvenciaköltségeken. Az új rendelet életbe lépése után nem lesz szükség ilyen lépésekre, hiszen egy új bázisállomás telepítése ezentúl nem befolyásolja majd a szolgáltató által fizetendő frekvenciadíjat.

Hozzátették, a távközlési cégek által fizetendő díjak teljes összege alapvetően nem változik az új rendelet életbe lépése után sem, ezek a díjak ráadásul európai viszonylatban továbbra is kiemelkedően magasak, a díjak szerkezetének átalakítását azonban üdvözölték a cégnél.

A díjrendelet tartalmát a Magyar Telekomnál is pozitívan értékelték: "Annyi előzetesen már most is megállapítható, hogy az eddigi díjstruktúrához képest pozitív irányú elmozdulás tapasztalható és a sávdíj bevezetése beruházásösztönző is lehet. Ez abban az esetben valósulhat meg, ha az újonnan kiosztott frekvenciasávok esetében a beruházás-intenzív kezdeti időszakra, azaz az első négy évre a díjrendelet 50%-os díjkedvezményt biztosít a beruházóknak" - szögezték le lapunk kérdésére a távközlési multi PR-igazgatóságánál.

A Vodafone Magyarország alapvetően arra igyekezett felhívni a figyelmet, hogy a sávos díjrendszer nem csak a további befektetésekre lehet ösztönző hatással, hanem újabb technológiák megjelenését is támogatja. A piros szolgáltatónál külön kiemelték, hogy ilyen megoldások lehetnek a kisebb méretű, akár csak egy lakást, vagy kisebb épületet, helyiséget lefedő cellák, más néven pikocellák, vagy femtocellák, melyek olyan területek ellátására használhatók, ahol nem érné meg tornyot építeni a szolgáltatóknak, ugyanakkor lenne igény a mobilszolgáltatás használatára. A femtocellák bizonyos nyugat-európai országokban (például Nagy-Britanniában) bevált, és elterjedt megoldásnak számítanak, igaz, használatuk elsősorban olyan országokban lehet indokolt, ahol a településszerkezet, vagy a domborzati viszonyok nem teszik lehetővé a nagy lakossági lefedettség elérését.

Forrás: hwsw.hu - Koi Tamás