Magyarországra látogat Elie Wiesel
2009. november 10. kedd 17:01
Hivatalos látogatásra most először jön Magyarországra a Nobel-békedíjas író abból az alkalomból, hogy a Chábád Lubavics mozgalom, amely a zsidó tudományok és kultúra ismeretterjesztésében, a zsidó közösségi élet rendszerváltozás utáni újjáélesztésében nagy érdemeket szerzett, idén ünnepli 20. születésnapját - mondta.
Hozzátette: "nem volt könnyű rávenni" Elie Wieselt arra, hogy a második világháború után újra Magyarországra jöjjön. A holokauszt feldolgozásában Elie Wiesel sokat tett, munkássága az emberi jogok védelme és a béke üzenetének jegyében telt.
A látogatás alkalmából Magyar-zsidó együttélés a közös jövőért címmel szimpóziumot tartanak a parlamentben, amelyet az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil - és vallásügyi bizottsága, az EMIH és a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége rendez. A tanácskozásnak Elie Wiesel lesz a díszvendége és központi előadója, köszöntőt mond Bajnai Gordon miniszterelnök, s a tervek szerint felszólal Kányádi Sándor Kossuth-díjas költő - mondta.
Elie Wieselt fogadja Bajnai Gordon és Sólyom László köztársasági elnök is.
Közlése szerint Elie Wiesel találkozik a holokauszt magyar túlélőinek egy csoportjával, ellátogat a Holokauszt Emlékközpontba, magyarországi egyházi vezetőkkel tárgyal és előadást tart a Hetek klubjában. Díszvendége lesz a Chábád Lubavics Alapítvány jótékonysági vacsorájának, amelyre meghívták Mádl Ferenc volt köztársasági elnököt, Aliza Bin-Nount, Izrael budapesti nagykövetét és Jeffrey Levine-t, az Egyesült Államok nagykövetségének ügyvivőjét is.
Oberlander Báruch rabbi, a lubavicsi mozgalom vezetője beszédében rámutatott: az emlékezést nem lehet csak elvont fogalomként megélni, ezt tettekkel is bizonyítani kell, ezért jön a Nobel-díjas író Magyarországra.
Elie Wiesel 1928. szeptember 30-án született Máramarosszigeten ortodox zsidó családban. Tizenöt évesen családjával együtt Auschwitzba deportálták, ahonnan a monowitzi, majd a buchenwaldi táborba került. Szülei és hatéves húga nem élték túl a borzalmakat.
Filozófiát tanult a Sorbonne-on, majd újságíróként dolgozott, ekkor kezdett könyveket írni. Esszéi, novellái és drámái elsősorban az európai zsidóság kiirtásáról szóltak. Ő használta először - a mai értelemben - a holokauszt kifejezést.
A Nobel-békedíjat 1986-ban kapta meg, ezután feleségével létrehozták az Elie Wiesel Alapítvány az Emberiségért elnevezésű szervezetet, ennek az író a mai napig az elnöke. 1978-1986 között a nemzetközi holokauszt emlékbizottság elnöke volt. Napjainkban is fő feladatának tekinti a fajgyűlölet elleni küzdelmet.
Csaknem negyven könyvet írt, amelyből több magyarul is megjelent: Az éjszaka (1956), A hajnal (1961), Az eskü (1973), Egy meggyilkolt zsidó költő testamentuma (1980) és a Minden folyó a tengerbe siet (1995).
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Viharos széllel záporok érkezhetnek...
- Halálra gázoltak egy idős asszonyt...
- Buszbaleset szemtanúit keresik a...
- Vadkamera buktatott le egy szemétből...
- Pécsi kórházban látták utoljára az...
- Pécsi patikában, dohányboltban...
- Ha húsz percnél többet késik a busz...
- Zarándoknapon vett részt a Pécsi...
- Pécsett és Mohácson is gyújtanak...
- Mire elindul, máris 40 percet késik...