Lezárult a népesedési vitanap

2011. március 08. kedd 20:25

Az országgyűlési képviselők kedden délután befejezték a népességfogyás megállításának szükségességéről szóló politikai vitanapot. A frakciók egyetértettek a demográfiai helyzet javításának szükségességében, ugyanakkor annak megvalósítására már eltérő javaslatokat fogalmaztak meg.

A Fideszes részév Máriusz a vitán azt mondta, érdemes lenne megfontolni a gyerekek után járó szavazati jogot, mert ezzel a pártokból ki lehet kényszeríteni a családcentrikus politikát. Kifejtette, kétséges, hogy idén megszületik-e 90 ezer gyermek, a népesség fenntartásához így is egyharmaddal több születésre lenne szükség. Emiatt egy generáció miatt felére csökken a populáció - hangsúlyozta.
Ez a demográfiai helyzet elmondása szerint azért állt elő, mert a gyereket nevelő családok veszítették a legtöbbet a rendszerváltással, és sokáig individualista adórendszer működött, és ez a gyerekvállalásra is kihatott.

Szűcs Erika (MSZP) a vitában elhangzottakkal kapcsolatban azt mondta, a javaslatokból a férfiak teljesen kimaradtak. A női szerep az elmúlt száz évben sokat változott, de a férfi szerep sokkal kevesebbet, pedig a gyerekvállalásban, nevelésben jóval intenzívebb részvételükre lenne szükség - közölte. Hozzátette: a férfiak jelentős része úgy véli, a kétkeresős családmodell a normális. Szerinte az apát és az anyát is megillető kedvezményrendszer kidolgozására lenne szükség.

A kereszténydemokrata Bagdy Gábor szerint pártja azért támogatja a családokat, mert a jó házasságban élők boldogabbak, tovább élnek és kiegyensúlyozottabb gyermekeket nevelnek. Hozzátette: az így élők emellett az átlagosnál több gyermeket vállalnak, illetve gondoskodnak idős, vagy rászoruló családtagjaikról, összefoglalva "fizikai, illetve szellemi téren egyaránt a nemzet jövőjének letéteményesei".

A családi életet szabályozó gazdasági kérdésekre kitérve méltánytalannak nevezte, hogy míg a családokat a vállalkozásokkal ellentétben nem védik csődvédelmi szabályok.

A jobbikos Dúró Dóra felszólalásában azt kifogásolta, hogy az új médiatörvény rendelkezései sem teszik kötelezővé, hogy a televíziós műsorok és reklámok pozitív mintaként mutassák be a házasságot.

Kiemelte ugyanakkor azt is, hogy a házasság "önmagában nem elég", utána lehetőség szerint mindenkinek gyermekeket is kellene vállalnia. Mint mondta, ennek ösztönzésére általában gyermekruhákat szokott adományozni nászajándék gyanánt.

Dúró Dóra szerint a fiatalok gyermekvállalási hajlandóságának növelése érdekében az érintetteknek ingyenes és rugalmas továbbtanulási lehetőségekre, illetve a felsőoktatási intézményekhez közeli lakhatás biztosítására is szükség lenne.

A szintén jobbikos Sneider Tamás megemelt jövedelem-kiegészítést javasolt azoknak a családoknak, amelyekben legalább az egyik szülő dolgozik. Az ellenzéki politikus szerint ugyanis a családi adókedvezmény nem alkalmas a gyermeket vállaló, pályakezdő fiatalok támogatására, mivel annak előnyeit leginkább csak az idősebb korosztály élvezheti.

A fideszes Gyopáros Alpár felszólalásában azt emelte ki, hogy a gyermekvállalást elsősorban egzisztenciális okok hátráltatják, de emellett szerinte a "szingli életmód" népszerűsítése helyett szükség van a családbarát szemlélet terjesztésére is.

A kormánypárti politikus hangsúlyozta: az új médiatörvénybe ezért került be a házasság és a család intézményének kötelező tiszteletben tartására a közmédiumok számára. Gyopáros Alpár megjegyezte továbbá, hogy fővárosi mellett a vidéki otthonteremtést is támogatni kell, mivel a gyermekvállalási hajlandóság nem csak a Budapesten, hanem az egész ország területén csökken.

Frakciótársa, Ékes Ilona elmondta: az anyaságot ma több oldalról támadják, a "hetvenes évek feminizmusa megfosztotta az anyaságot minden jelentőségétől és az azt megillető tisztelettől".

A képviselő tényként említette, hogy az emberi élet a megtermékenyülés pillanatában kezdődik. Ékes Ilona szerint az abortuszhoz való jog ugyan "látszólag felszabadít", valójában azonban "mélységesen egyenlőtlen helyzetbe hozza és veszélybe sodorja a nőket."

Gruber Attila (Fidesz) aláhúzta: ma már egyre több kutatás támasztja alá, hogy a család, a gyermekvállalás "alapvető egészségvédő faktor", amelynek hiánya súlyosabb kockázati tényező, mint a dohányzás, vagy az elhízás.

Soltész Miklós szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár a napirendi pont lezárása előtt arról beszélt, hogy mára megváltozott az ország közhangulata és ismét lehet nyíltan beszélni a gyermekvállalásról, a családról, az abortuszról. A kormány képviselője szerint a vitában minden parlamenti párt egyetértett abban, hogy a család, a gyermekvállalás érték.


(mti)