Kinek családbarát, kinek igazságtalan

2010. október 26. kedd 17:30

A kormánypárti vezérszónokok a jövőre bevezetni javasolt adótörvények keddi parlamenti vitájában egyebek között a tervezett adószabályok családbarát voltára hívták fel a figyelmet; az MSZP szerint az előterjesztés nem érvényesíti a szolidaritás és a közteherviselés eszméjét, a Jobbik elutasítja az egykulcsos rendszert, az LMP az előterjesztés vesztesének az átlagpolgárt tartja.

Rogán Antal, a Fidesz vezérszónoka szerint óriási előrelépés, hogy megvalósul az egykulcsos, arányos adórendszer. Az adótörvények általános vitájában kedden az Országgyűlésben a fideszes képviselő kiemelte, az elmúlt húsz év legnagyobb adócsökkentése fekszik a parlament előtt.

Rogán Antal óriási előrelépésnek tartja, hogy megvalósul az egykulcsos, arányos adórendszer, amibe beépül majd a családi kedvezmények rendszere.

Hangsúlyozta: senki nem fizet több adót a következő évben, viszont a családok, valamint a kis-, és középvállalkozások zsebében lényegesen több pénz marad.

Először fordul elő, hogy az adótörvények - a jövedéki adó kivételével - csak adócsökkentést foglalnak magukba - jelentette ki.

Az MSZP szerint a kormány által beterjesztett adótörvény-javaslatokból hiányzik a szolidaritás és a közteherviselés. Puch László, az ellenzéki párt vezérszónoka felszólalásában azt hangoztatta, hogy bár ebben a törvényben nagy az adócsökkentés, de két olyan törvényt fogadtak el, ami ezzel párhuzamosan hétszáz milliárdos többletbevételt rögzít.

Megjegyezte: az új rendszer 2,2 millió embernél 0,2 százalékos pozíciójavulást jelent, míg a legfelső kategóriában, ahol 285 ezren vannak, 4,1 százalékosat. Azt javasolják, a különadók terhére vezessék be a negatív adó intézményét, azaz, ahol jövedelemadó-bevallás van, az év végén visszakapnák azt a különbséget, ami az adójóváírásnál nem tudott megvalósulni.

A politikus a tőke- és munkajövedelmek azonos adóztatásában igazságtalanságot látott. Negyven százaléka az adózóknak jól jár, negyven százalék pozíciója minimálisan javul, a minimálbéreseké pedig csak akkor, ha béremelések lesznek a rendszerben - értékelte.

Tukacs István, a párt másik vezérszónoka azt mondta, módosító javaslataik arról fognak szólni, hogy legyen szolidaritás a rendszerben, legyen lehetőség, hogy a szűkített adójóváírást azok is igénybe vehessék, akik keveset keresnek - mondta.

Hargitai János, a KDNP vezérszónoka kiemelte: ilyen mértékű személyijövedelemadó-csökkentés nem volt még, több mint 300 milliárd forint maradhat a családoknál. Az egykulcsos rendszer jelenti az átláthatóságot és az egyszerű adózást, ami felé reményeik szerint bizalommal lesznek az emberek.

Elhatározott szándék, hogy a társasági adó csökkentését nem csak 500 millióig valósítják meg, hanem továbblépnek és létre hozzák Közép-Európa legversenyképesebb adórendszerét - mondta. Kitért arra is, hogy Magyarország összes versenytársa meglépte már az egykulcsos adó bevezetését.

Leszögezte a korábbi "abnormális" adórendszer védhetetlen, s rászolgált az átalakításra. Ha minden maradna így, akkor a stagnáló gazdaság maradna meg Magyarország számára, s további pozícióvesztést lenne kénytelen az ország elszenvedni - vélekedett.

A Jobbik egyetért az adórendszer átalakításával, mert a jelenlegi adóelvonás mértéke kiemelkedően magas Magyarországon, ugyanakkor elveti az egykulcsos adórendszert.
Lenhardt Balázs, az ellenzéki párt vezérszónoka kiemelte: csökkenteni kell a terheket, de a könnyítést indokolt a leginkább rászorulóknál és a családoknál maximalizálni; szerintük valódi és egyértelmű családi adózást kellene bevezetni. Utóbbit az alkotmányban is rögzítenék. A politikus a progresszív adórendszer mellett foglalt állást, amely, mint mondta, a szociális állam vívmánya.

Azt mondta, hogy a költségvetés szja-bevételéből kieső 300 milliárd forint legnagyobb része a legfelső jövedelemosztályt alkotóknál marad, s érezhetően csak a társadalom 10 százalékát érintik a változások. Bruttó 260 ezer forint alatt csak három vagy többgyermekes családok helyzete fog kifejezhetően javulni - mutatott rá a képviselő, aki szerint a minimálbér adókötelessé tétele a feketegazdaságot még tovább erősítheti. Szorgalmazta a magyar vállalkozások támogatását.

Az LMP szerint a beterjesztett adótörvény-javaslat igazságtalan, felelőtlen és irracionális.

Scheiring Gábor úgy fogalmazott: az adótörvény-tervezet hadüzenet a kis- és közepes vállalkozásoknak, a középosztálynak és az alacsony jövedelműeknek. Véleménye szerint az előterjesztés vesztese az átlagpolgár, a nyertese pedig a gazdasági elit.

Felelőtlennek azért tartja a javaslatot, mert a kormány szerinte belemegy a lefelé tartó adólicitbe, ami egyre mélyebben viszi a nyomorba egész Kelet-Európát.
Az ellenzéki képviselő úgy látja: azért irracionális az indítvány, mert az ilyen típusú adórendszer nem növeli a munkahelyek számát.

Képünkön Puch László, az MSZP vezérszónoka

Kép és szöveg: MTI