Illegális szocotthonok: jogszabálydzsungel
2010. augusztus 14. szombat 13:25
Ha valaki mérlegelte, hogy bejelentkezzen-e a legális rendszerbe és igénybe vegyen valamilyen alacsony normatívát, vagy csinálja feketén, az utóbbit választotta - mondta a helyettes államtitkár az MTV szombat reggeli műsorában; hozzátéve: ezt a folyamatot vissza kell terelni a legális rendszerbe.
Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) a közelmúltban hozta nyilvánosságra azon szociális intézmények listáját, amelyek engedély nélkül működnek és eljárás indult ellenük. Az ügyek azonban más-más fázisban vannak jelenleg, így a tizenhét intézmény nevét felsoroló listán vannak olyan ellátók, amelyeket már felszámoltak és kiürítettek, de több olyan is van, amelyek annak ellenére tovább működnek, hogy a szolgáltatás megszüntetésére kötelezte őket a hatóság.
Az államtitkár ezzel kapcsolatban kifejtette: a szociális szolgáltatásokat körülvevő jogszabálydzsungelben nem könnyű eligazodni, ezért ebben rendet kell tenni, amelyet már el is kezdtek. Megjegyezte, hogy jelenleg is működik egy szakmai minősítő rendszer, és a szakmai civil partnereket felkérte egy olyan szisztéma kialakítására, melynek segítségével a laikusok számára is érthető lesz, hogy melyek a garantált minőségű szolgáltatások.
Nyitrai Imre hangsúlyozta: az engedély nélkül működő intézményeket nagyon nehéz tetten érni. "A társadalom immunrendszerének kell jól működnie ahhoz, hogy kivesse azokat az esteket, ahol csak a lenyúlásról, az idősek átveréséről és a szociális szolgáltatásnak látszó, de egyébként teljesen illegális tevékenységről van szó" - fogalmazott.
A Magyar Nemzet kedden számolt be arról, hogy az ÁFSZ honlapján nyilvánosságra hozta az engedély nélkül működő idősotthonok listáját, amelyek ellen már eljárás is indult. A lista szerint főleg Hajdú-Bihar, Somogy és Pest megyében terjedtek el az engedély nélküli szociális szolgáltatások, amelyek közül a leggyakoribb a bentlakásos szociális intézményi ellátás.
Az MTI megkeresésére az Foglalkoztatási és Szociális Hivatal (FSZH) kedden közölte, hogy a lista alapján felszámolt intézmények lakóinak elhelyezése nem egyszerű, mivel ha a hozzátartozók nem tudják megoldani, más szociális otthonokba kerülnek, de az üres helyekre itt is többen várakoznak.
Azóta az ÁFSZ honlapján a működési engedéllyel rendelkező idősek otthonairól és idősek gondozó házairól készült listát is nyilvánosságra hozta, mellékelve az elérhetőségeiket, valamint a férőhelyekre vonatkozó adataikat.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Kánikulával kezdődik a hét, aztán...
- Három pécsi drogdílert is...
- Nagy kiterjedésű tarlótűzzel küzdenek...
- Három éve várja a vevőket az új pécsi...
- Csaknem négyszáz gyermek...
- Robbanás volt Pécsett, a Király...
- Orbán Viktor: holnap eljön az igazság...
- Műszaki hiba miatt késnek a vonatok a...
- Hatalmas tűz ütött ki Pécsett, a...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...