Hazánkban még nem használták az elektromos sokkolókat

2010. március 19. péntek 16:25

A büntetés-végrehajtási szervezeteknél rendszeresített elektromos sokkolókat még az európai uniós tilalom előtt szerezte be Magyarország és még nem használták őket - közölte az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium az MTI érdeklődésére pénteken.

Az MTI annak kapcsán kereste meg a tárcát, hogy az Amnesty International (AI) héten közzétett jelentésében az elektrosokk-eszközök esetleges magyarországi használatára is kitért.

Az AI szerint 2006-ban uniós szintű szabályozás született, amely megtiltja a kínzásra és az őrizetesekkel szembeni rossz bánásmódra használható rendőrségi és biztonsági felszerelések nemzetközi forgalmazását, és a jelentésben kifogásolják, hogy Magyarország nem tett eleget a szabályozás alá tartozó eszközök kereskedelméről szóló jelentési kötelezettségének.

Az AI szerint bár 2005-ben a magyar kormány arról tájékoztatta az Európa Tanács kínzásellenes bizottságát, hogy 50 ezer voltos elektrosokk alkalmazására képes övek és gumibotok bevezetésére készül, majd 2006-ban jelezte, hogy az elektrosokkra alkalmas gumibotokat végül nem használták, de az övekről azóta sem hangzott el további tájékoztatás, és mivel nincs olyan uniós vállalat, amely ilyet gyártana, az AI feltételezi, hogy Magyarország ezeket az eszközöket a tilalom ellenére importálta.

Az MTI megkeresésére az IRM tudatta: az elektromos sokkoló, mint kényszerítő eszköz, a büntetés-végrehajtási szervezetről szóló 1995. évi CVII. törvény felhatalmazása alapján került rendszeresítésre "az életet, a testi épséget, a személyi szabadságot, illetve a vagyonbiztonságot közvetlenül sértő vagy veszélyeztető támadás elhárítására," valamint "az intézkedéssel szembeni aktív ellenszegülés megtörésére."

A tájékoztatás szerint a büntetés-végrehajtási intézetek átlagosan 2-4 ilyen típusú kényszerítő eszközzel rendelkeznek, amelyeket a hivatkozott rendelet hatályba lépése (azaz 2006. július 30.) előtt szereztek be.

"Az elektromos sokkoló eszköz kiadása szigorúan szabályozott. Kényszerítő eszközként a személyi állomány azon tagjai kaphatják meg, akik azok alkalmazására külön kiképzést kaptak, az alkalmazás minden feltételét ismerik. A fogvatartottat minden esetben tájékoztatják, hogy milyen esetben alkalmazhatják az eszközt vele szemben" - hangsúlyozta a tárca.

Kiemelték: "az eszköz kiadása egyértelműen a megelőzést szolgálja, erre bizonyíték, hogy elektromos sokkoló eszközök működtetésére nem került sor".

A tárca válaszában kitért arra is, hogy az Európa Tanács kínzásellenes bizottsága rendszeresen ellenőrzi a büntetés-végrehajtási szerveket, az elmúlt öt évben három alkalommal vizsgálták a fogvatartás jogszerűségét. Ezen alkalmak során részletes tájékoztatást kaptak - többek között - a kényszerítő eszközök alkalmazására vonatkozó szabályozásról.

A bizottság 2009-ben tett magyarországi látogatásáról készített jelentésében nem kifogásolta az elektromos sokkoló eszközök rendszerben tartását, csak a szabályozás felülvizsgálatára tett ajánlást, amely azóta megtörtént - közölte az IRM.

(mti)