Hazánkban dőlhet el, ki lesz az Európai Bizottság elnöke

2014. május 11. vasárnap 12:27

Mivel az EU-ban szoros a verseny a jobb- és baloldal között az EP-választások előtt, az is előfordulhat, hogy ha a Fidesz Magyarországon képes jelentős többséggel nyerni, akkor itt dőlhet majd el, milyen párti lesz az Európai Bizottság elnöke a következő öt évben.

Az Európai Uniónak vannak jó és értelmes szabályai, például, amelyek a mobiltelefonok költségeit csökkentik, vagy a légi járatok késéseit szankcionálják, de közéjük tartoznak a határok lebontását szolgálók is. Van azonban nagyon sok fölösleges, bürokratikus, rossz szabály is az EU-ban, és azért, hogy ezekből minél kevesebb legyen, illetve, hogy minél ésszerűbb döntések legyenek, arra van szükség, hogy erős magyar nemzeti érdekképviselet legyen az Európai Parlamentben (EP) - mondta a Vasárnapi újságban Gulyás Gergely, a magyar parlament alelnöke az uniós képviseleti szerv tagjainak május 25-i megválasztása kapcsán.

A fideszes politikus szerint az EP-választásnak Magyarországon azért is különösen nagy a tétje, mert a baloldal még nem szakított azzal az internacionalista gyakorlattal, ami abból áll, hogy ha lehet, külföldön lejárassák a kormányt, és ezért számukra az sem nagy ár, ha ezzel egyidejűleg az országot is lejáratják. Az elmúlt négy évben látni lehetett, milyen fontos, hogy legyen olyan magyar érdekképviselet az EP-ben, amely ilyen esetben hatékonyan, világosan képes megfogalmazni a magyar álláspontot és megvédeni a magyar érdekeket. A kormánypárti politikus szerint az egyik alapvető nemzeti érdek, amit mindenkinek képviselnie kellene, hogy az országnak jó hírét kell kelteni és nem rossz hírét.

Gulyás Gergely arról is beszélt, szeretné megérni azt, hogy alapvető nemzeti kérdésekben a különböző magyar politikai oldalak közösen tudnak fellépni külföldön. Először azonban az a jó, ha az MSZP bizonyít az EP-ben, hogy képes a nemzeti érdekeket képviselni, nemzeti ügyekben összefogni, és majd után szavaznak neki bizalmat az emberek. Azzal, hogy az MSZP szinte teljes korábbi EP-csapatát lecseréli, közvetetten beismerte, hogy az uniós testületben az elmúlt öt évben nyújtott teljesítményük méltatlanná teszi eddigi képviselőit a szavazók bizalmára. Ez a döntés örömteli hír, de hogy az MSZP-s lista élén álló Szanyi Tibor előrelépés lesz-e a korábbiakhoz képest, vagy sem, abban Gulyás Gergely, mint mondta, nem biztos.

Az Országgyűlés alelnöke az is hangsúlyozta, Magyarország számára anyagilag is nagyon fontos döntések születnek az EP-ben, például, hogy mennyi pénzt kaphat az uniós költségvetésből a mezőgazdaság, illetve a mennyi jut kohézióra, a kevésbé fejlett tagállamok felzárkóztatására. Abszolút húsbavágó tehát, hogy az EP-ben olyan magyar képviselők legyenek, akik ezekben a forintosítható ügyekben is a magyar érdekekért tudnak hatékonyan fellépni.

Gulyás Gergely szerint mivel az EU-ban szoros a verseny a két nagy politikai erő között, az is előfordulhat, hogy ha a Fidesz Magyarországon képes jelentős többséggel nyerni, és így mandátumtöbbséget biztosítani a Néppártnak az európai szocialistákkal szemben, akkor itt dőlhet majd el, melyik oldal adja az Európai Bizottság elnökét a következő öt évre.

A politikus hozzátette, nincsenek olyan illúziói, hogy az EP-választáson, az országgyűlésihez hasonlóan magas arányú lesz a részvétel. Egyúttal hangsúlyozta, mindenkit arra biztat - aki látja értelmét, hogy Magyarországnak méltó képviselete legyen az uniós testületben -, hogy attól függetlenül, kit támogat, menjen el és szavazzon.

 

Forrás: Kossuth Rádió, Vasárnapi újság