Három pillérre épül az LMP programja

2010. március 24. szerda 16:47

A fenntartható jövő, a befogadó társadalom és a megújuló demokrácia az a három pillér, amelyre a Lehet Más a Politika (LMP) programja épül - mondták a párt képviselői a dokumentumot bemutató sajtótájékoztatón szerdán Budapesten.

Rauschenberger Péter, a programírás koordinátora emlékeztetett arra, hogy 2008-as alapító nyilatkozatban rögzítették az értékeket, amelyek mentén politizálnak és emellett létrehoztak egy közpolitikai vázlatot.

Kijelentette, hogy az LMP programja továbbra is ezen a két alapdokumentumon nyugszik. Hozzátette azt is, hogy az LMP egy ökológiai párt, és az ökológiai politizálás több mint puszta környezetvédelem, mert "a politika és a gazdaság humanizálását jelenti".

Úgy fogalmazott, hogy az ökológiai politika szükségszerűen a társadalmi igazságosság és a demokrácia fejlesztésének is a politikája.

Schiffer András, a párt országos listavezetője azt mondta, hogy a magyar demokrácia megújítására teendő javaslataik jó részéhez kétharmados támogatásra lesz szükség.

Ezt két fő pontban, a demokratikus intézményrendszer megújításában, illetve antikorrupciós programjukban foglalta össze.

Az előbbi téma kapcsán példaként említette a "többé-kevésbé ellenőrizetlenül hagyott kormányzati hatalom" parlamenti ellenőrzés alá vonását. Ehhez a parlamenti bizottságok, a parlamenti szervek és biztosok szerepét növelnék.

Emellett javasolni fogják, hogy szállítsák le a parlamenti bejutási küszöböt és az ajánlószelvények helyett egy úgynevezett morális kauciót vezessenek be. Az LMP azt is szeretné, ha limitálnák a különböző közjogi pozíciók, például a polgármesterek vagy a képviselők betölthető hivatali éveinek számát.

Az LMP át szeretné alakítani a párt- és kampányfinanszírozást, és növelné a közjogi intézményrendszer átláthatóságát.

Jávor Benedek budapesti listavezető a fenntarthatóságról azt mondta, hogy környezeti zöld programjuk középpontjában a gazdaság "zöldítése" és a környezeti demokrácia áll, de a hagyományos természetvédő témákban is határozott véleményük van.

Véleményük szerint olyan gazdasági fordulatra van szükség, amely úgy képes munkahelyeket teremteni, elsősorban a halmozottan hátrányos helyzetűek számára, hogy azzal nem teszi tönkre a természeti környezetet.

Kiemelte, hogy energiatakarékossági, energiahatékonysági beruházásokra van szükség, miközben szélesebb körben kell használni a megújuló energiaforrásokat.

Jávor Benedek azt mondta, hogy ugyanilyen fontosnak tartják egy fenntartható mezőgazdasági rendszer létrehozását, a kis- és középgazdálkodók, illetve az ökológiai gazdálkodás támogatásával. Ehhez szerintük szükség van a földtörvény megváltoztatására és a földmoratórium meghosszabbítására.

(mti)