Font: a moratórium lejártával még emelkedhetnek a földárak

2014. május 02. péntek 18:15

Font: a moratórium lejártával még emelkedhetnek a földárak

Május 1-jén lejárt a földvásárlási moratórium, de minden folytatódik tovább, vagyis a magyar gazdák kezében marad Magyarország termőföldjének döntő többsége. Ezen belül azokéban, akik legalább három éve, helyben lakva, életvitelszerűen folytatnak mezőgazdasági tevékenységet vagy szakirányú végzettséggel igazolják azt, hogy jogilag földművesek - magyarázta Font Sándor országgyűlési képviselő, a mezőgazdasági bizottság elnöke pénteken a Kossuth Rádió 180 perc műsorában.

Font Sándor leszögezte: nem történhetnek meg azok az automatikus módon zajló, spekulatív vásárlások, amiket több külföldi földre vágyó tervezett, és zseb-, illetve előszerződésekkel próbálta meg kivárni a május 1-jei időpontot. Rámutatott: más országokban is komoly feltételeket kell teljesítenie az EU-s állampolgároknak a vásárláshoz. A magyarországi feltételrendszer másfél évig nyílt vitában alakították ki a parlamentben, és nincs olyan eleme, amelyet az EU jogalapszerűen kifogásolhat - emelte ki a mezőgazdasági bizottság elnöke.

Az országgyűlési képviselő kitért az földárakra is. Mint kifejtette, a 2004-es EU-csatlakozás óta pontosabb méréseket lehet végezni, amelyek azt mutatják, hogy 10 éves tilalom miatt növekedés tapasztalható, az utóbbi 4 évben intenzív földforgalom következett be, az árak pedig megindultak felfelé. A magyar „még messze van mérhetetlenül drága" holland termőföldáraktól, de a környező államokat elkezdte megközelíteni, a közeljövőben vélhetően lesz egy enyhe árnövekedés, majd beáll a piaci egyensúly - mutatott rá.

Font Sándor kérdésre reagálva elmondta: folytatódik az állami földbérleti rendszer. A közel 600 ezer hektárnyi földbérlet, „amelyet főleg a Horn-kormány alatt, majd kapkodva 2008-2009-ben hosszú távú bérleti szerződésekkel kiadtak tőkés társaságoknak", java része folyamatosan lejár, és visszakerül a magyar államhoz. A földeket a 2010-ben kialakított szabályok szerint a helyben lakó gazdálkodónak bérleti rendszerben ítélik oda megművelésre, pályázati úton - emelte ki a bizottsági elnök.

Képünkön: Huber István tulajdonos, Jónás Zoltán és Korpás Imre dolgozók szedik a szabadföldi epret Fegyverneken, Huber István családi gazdálkodó földjén.

Forrás: MR1 – Fotó: Mészáros János/MTI