Felsőoktatás: több a hitel, mint a vagyon

2009. december 18. péntek 08:41

Négy vidéki felsőoktatási intézmény olyan súlyos terheket vállalt magára a magántőke bevonásával megvalósított, úgynevezett PPP-beruházásokkal, hogy azok komolyan veszélyeztetik az iskolák működését - írja pénteki számában a Magyar Nemzet a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) számára a felsőoktatási intézmények beszámolóiból készített elemzésből.

A hazai egyetemek oktatásieszköz-parkja ráadásul borzasztóan elavult, fejlesztés nélkül súlyos hátrányba kerülhet a felsőoktatás.

A felsőoktatásban az utóbbi években jelentős mértékben történt ingatlanfejlesztés a magántőke bevonásával, azaz PPP- (Public-Private-Partnership) konstrukcióban. Nagy János, az NVT elnöke megnevezte a nehézségekkel küzdő intézményeket: az Eötvös József Főiskola, a Dunaújvárosi Főiskola, a Szolnoki Főiskola és a Nyugat-magyarországi Egyetem vállalt a hozzá tartozó állami vagyon értékénél nagyobb terhet.

Jelentős a kockázat a Budapesti Corvinus Egyetem, a Szent István Egyetem, a Nyíregyházi Főiskola és az Esterházy Károly Főiskola esetében is, ahol a PPP-beruházások meghaladják az állami ingatlanvagyon értékének ötven százalékát.
Azok az intézmények vannak jobb helyzetben, amelyek nem vállaltak ekkora kockázatot, és fejlesztési programjaikat EU-forrásokból tudják fedezni.

(mti)