Februárra azonosítják a mágnesszalagok tartalmát

2009. december 17. csütörtök 16:01

A Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) szakemberei február közepére azonosítják be a mágnesszalagokon található adatokat és ezután döntenek arról, hogy megmarad-e a titkosítás - közölte a kormányszóvivő csütörtökön az MTI-vel.

A 18 mágnesszalagon rögzítették az elmúlt rendszer titkosszolgálatai az állambiztonsági iratok több fontos, korábban elveszetnek hitt dokumentumát. Az NBH-s szalagokon található egyebek között az állambiztonsági szervek operatív nyilvántartása és az úgynevezett hálózati nyilvántartás. A szalagokat korábban 2060-ig titkosították.

Szollár Domokos arra reagált, hogy Gulyás József független képviselő azt állította: a kormány nem akarja kutathatóvá tenni a mágnesszalagokon tárolt egyes adatokat és szakmai civil kontrollt sem kíván biztosítani az előhívott információk újraminősítése során.

A kormányszóvivő hangsúlyozta, a titokgazda az NHB főigazgatója, így a titkosítás esetleges feloldásáról csak a hivatal dönthet.

A kormányszóvivő szerdán számolt be arról, hogy sikeresen, adatvesztés nélkül sikerült lementeni a szalagokon tárolt adatokat. Hangsúlyozta: az archiváló bizottság az adathordozókon rögzített minősített adatok tartalmi vizsgálatára, megismerésére nem volt jogosult.

A Kenedi János történész által vezetett, a pártállam állambiztonsági iratainak feltárására létrejött, történészekből, levéltárosokból álló Kendei-bizottság munkájának egyik fontos eredménye volt, hogy kiderült, megvannak azok a 2060-ig titkosított mágnesszalagok, amelyekre az elmúlt rendszer állambiztonsági adatállománynak fontos iratait, így például az ügynöklistáikat, illetve a célszemélyek adatait vitték fel a szervek akkori munkatársai.

Bajnai Gordon miniszterelnök november 23-án a parlamentben egy hozzá intézett képviselői kérdés kapcsán azt közölte: lezárult az a technikai folyamat, amely során a szóban forgó mágnesszalagok tartalmát átmentik. A bizottság pedig december 15-én számol be a szalagok tartalmáról - mondta akkor a kormányfő.

Idén márciusban kezdte meg munkáját az az informatikusokból álló bizottság, amelynek azt kellett megállapítania, hogy a pártállami rendszer legmagasabb szintű minősítéssel rendelkező állambiztonsági adatait tartalmazó mágnesszalagokat lehet-e olvasni, illetve digitalizált formában lementeni. Ebben a bizottsági munkában a Kenedi János vezette grémium nem vett részt.

(mti)