Csak az lehet polgármesterjelölt, akinek van választójoga
2010. szeptember 01. szerda 08:25
A választójog feltétele a nagykorúság, ez a 18. életév betöltése után mindenkit megillet (akit bírósági ítélet ebben nem korlátoz), a 16. életév betöltése után pedig házasságkötéssel lehet nagykorúságot szerezni.
Akit azonban a bíróság a jelölt nyilvántartásba vétele és a voksolás között jogerősen cselekvőképességet korlátozó vagy kizáró gondnokság alá helyez, vagy elrendelik kényszergyógykezelését, vagy jogerős bírósági ítélet születik, amelyben eltiltják a közügyek gyakorlásától, vagy esetleg megkezdi szabadságvesztés-büntetését, elveszíti választójogát és így nem indulhat a választáson.
A választójogot azonban nemcsak a jogerős bírósági ítéletek korlátozhatják, hanem az Országgyűlés által június 22-én elfogadott alkotmánymódosítás is: ebben ugyanis korlátozták a rendőrségnél, honvédségnél és nemzetbiztonsági szolgálatoknál dolgozók passzív választójogát, vagyis a választhatóságukat. Az alkotmánymódosítás szerint ugyanis nem indulhatnak többi között az önkormányzati választáson azok a volt hivatásos rendőrök, katonák és a nemzetbiztonsági szolgálatok munkatársai, akik a választás előtt kevesebb mint három évvel szereltek le.
Az Országgyűlés tehát ezzel korlátozta a hivatásosok passzív választójogát, és bár az alkotmánymódosítás csak augusztus 19-én lépett hatályba (amikor már tartott a jelöltek nyilvántartásba vétele), azt az önkormányzati választáson alkalmazni kell.
A választási eljárási törvény szerint ugyanis a jelölt "kiesik, ha a szavazás megkezdése előtt a jelölésről írásban lemondott, választójogát elvesztette, vagy meghalt". Ez pedig azt jelenti: függetlenül attól, hogy a jelöltet korábban nyilvántartásba vették-e, az októberi voksolás szavazólapján már nem szerepelhet.
A kiesett jelölt nevét ugyanis a jelöltek nyilvántartásából, illetőleg a szavazólapokról törölni kell.
Az OVB előtt kedden szerepelt egy ilyen ügy: az etyeki választási bizottság állásfoglalást kért a testülettől, hogy indulhat-e Szűcs Lajos polgármesterjelöltként, aki kevesebb mint három éve szerelt le a rendőrségtől. Az OVB azonban úgy döntött, nem tartja indokoltnak állásfoglalás kiadását, arra csak akkor van szükség, ha a jogszabályok egységes értelmezése indokolttá teszi. Az OVB szerint egyedi ügyről van szó, amelyben a jogorvoslati eljárások még folyamatban vannak.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Sikerrel járt a keresés, épségben...
- Élőláncot alkotva keresnek egy...
- Huszonöt határsértőt tartóztattak fel...
- Nagyot fog csalódni, aki napsugaras,...
- Úgy tűnik, a Hunyadi utcában...
- Pécs egyik látványossága is lehetne a...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Baranyában is programokkal várják a...
- Késéssel közlekednek a vonatok a...
- Beszorult egy ember a roncsok közé...