Baka: terhelhető a bíróság, de pénz kell

2011. március 07. hétfő 15:42

Pótlólagos költségvetési források bevonása nélkül nem növelhető tovább a bírósági szervezet terhelhetősége - jelentette ki Baka András hétfőn Nyíregyházán.

A Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) elnöke a megyei összbírói értekezlet után sajtótájékoztatón elmondta: ahhoz, hogy a szervezet megfelelően el tudja látni a feladatát, a pénzügyi források mellett jogi és politikai akarat is szükséges. A szervezet így meg tudja hozni azokat a racionális döntéseket, amelyek hatékonyságának fokozásához szükségesek.

Baka András hozzátette: a bíróság szervezetében bármilyen változtatást csak jogszabállyal lehet megvalósítani, ezeket a döntéseket pedig meg kell hozni. A főbíró ennek kapcsán utalt a decemberben meghozott közjogi és gyorsító csomagra, amely az OIT-nak új jog- és hatásköröket adott. Baka András ezt jó lépésnek nevezte, mivel szerinte a változtatás lehetővé tette, hogy a tanács és elnöke jobban éljen az ellenőrzés és a felügyelet jogával, ezáltal a szervezet centralizáltabbá és hatékonyabbá váljon.

A Legfelsőbb Bíróság vezetője hangsúlyozta: a politikai és jogi támogatás mellett anyagi forrásokra is szükség van, a finanszírozás azonban nem követi az ügyek számának növekedését. A bírósági szervezet 2010-ben gyakorlatilag a 2004-es költségvetésnek megfelelő összegből gazdálkodott, viszont az akkorinál negyedével több, azaz mintegy 1 millió 600 ezer ügyet kezelt.

A szervezetnek nincs több tartaléka, bármilyen további terhelés csak pótlólagos források bevonásával viselhető el - emelte ki Baka András, hozzátéve, hogy az idei büdzséből is mintegy 3,66 milliárd forintot zároltak, ami az összköltségvetés mintegy 5,3 százalékát teszi ki.

Gyulai Gábor, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bíróság elnöke a szervezet 2010-es működéséről szólva elmondta: a megyei és a vidéki bíróságok létszáma nem változott, továbbra is 122 bíró és 334 igazságügyi alkalmazott dolgozik a szervezet keretein belül. A városi bíróságokra tavaly 43.707 ügy érkezett, ami 2009-hez képest 0,8 százalékos csökkenést jelent, 2,3 százalékkal nőtt viszont a befejezett ügyek száma, tavaly 44.505 volt.

A megyei bíróságon 5,5 százalékkal csökkent az ügyforgalom a két évvel korábbihoz képest, ez a szám tavaly 21.034 volt. A befejezett ügyek száma 5,3 százalékkal csökkent, az ügyhátralék pedig 17,6 százalékkal növekedett.

A megyei bírósági szervezet tavaly alulfinanszírozási gondokkal küszködött, mivel a szükséges források 69,5 százalékát kapta csak meg - tette hozzá Gyulai Gábor. A mintegy 140 millió forintos hiányt elsősorban takarékos gazdálkodással sikerült kompenzálni.

Az elnök az idei legfontosabb feladatként a nyírbátori bíróság rekonstrukciós munkálatainak befejezését, a digitális hangrögzítő rendszer kiterjesztését, a minőségi mutatók javítását, valamint az ügyhátralék további csökkentését jelölte meg.

(mti)