Az LMP kiáll a női esélyegyenlőségért

2010. április 01. csütörtök 13:00

Társadalmi párbeszéd elindítását tervezi a nők esélyegyenlőségéről a Lehet Más a Politika (LMP).

A Lehet Más a Politika a demokrácia egy súlyos adósságát törleszti a nők esélyegyenlőségéről szóló programjával - jelentette ki a párt csütörtöki, budapesti, Lehet munkám és gyerekem! című sajtótájékoztatóján az LMP szóvivője.

Szabó Tímea szerint az LMP az egyetlen olyan párt Magyarországon, amely hajlandó beszélni a férfi-női esélyegyenlőségről és ők az egyetlenek, akik valóban hajlandóak olyan témákkal foglalkozni, mint a nők szerepe a döntéshozatalban, a családon belüli erőszak, illetve az abortusz.

Hozzátette, azt tervezik, hogy a jövőben egy széles társadalmi diskurzust indítanak el a témában és a jövő héten ennek megvitatásába bevonják a civil szervezeteket is.

Szombati Kristóf, az LMP választmányi tagja a nők és férfiak viszonyrendszeréről beszélt arról, hogy a nők ugyanazért a munkáért kevesebb pénzt visznek haza, az egyedülálló nőket nagy arányban sújtja a szegénység, a nőkre hárul a gyermekneveléssel járó kötelezettségek nagy része, ráadásul otthon és a munkahelyeken ki vannak téve bántalmazásoknak.

Kijelentette, hogy a férfiaknak is változtatniuk kell a magatartásukon, de meg kell változtatni a társadalmi intézményeket is. Példaként említette, hogy a férfiaknak is el kell menniük gyes-re és nagyobb szerepet kell vállalniuk a gyermekvállalásból.

A párt egyik szakértője, Dósa Mariann azt mondta, hogy a probléma kapcsán, hogy nem a nők, hanem a társadalom érdekeiről van szó, mert mindenkinek érdeke, hogy egy igazságos, esélyegyenlőségen alapuló és hatékonyabb társadalomban élhessünk. Hangsúlyozta azt is, hogy nem a nemek azonosságáról, hanem az esélyek egyenlőségéről beszélnek.

Kitért arra is, hogy a nemi esélyegyenlőtlenségek nem egyformán érintik a különböző társadalmi rétegek tagjait. Éppen ezért a legkiszolgáltatottabb nők számára külön intézkedéseket, illetve megoldása javaslatokat kell megfogalmazni.

A párt másik szakértője, Juhász Géza kijelentette, hogy nem tartható fenn a nők és a férfiak között a jelenlegi szereposztás.

Úgy fogalmazott, senki nem mer azzal szembesülni, hogy a változtatáshoz a nők számára lehetővé kell tenni, hogy a munkaerőpiacon érvényesülhessenek illetve a férfiaknak nagyobb szerepet kell vállalni a családi életből. A párt viszont úgy gondolja, hogy egyenlő módon kell részt vennie mindkét nemnek a munkában, a közéletben és a családban is.

Véleménye szerint a nők esélyegyenlőségére tett javaslatok is azért buktak meg, mert eddig egyetlen kormány vagy párt sem tette fel azt a kérdést, hogy a férfiaknak mi közük van a nők helyzetéhez.

Példaként említette, hogy a parlamentben 90 százalékos többségben vannak a férfiak. Azt mondta, hogy az egyenlő képviselethez a férfi politikusok közel felének le kell mondania a mandátumáról.

A gyermekvállalás kapcsán a felsőoktatás rugalmasabbá tételét, illetve a válás szabályozásának áttekintését említette.

Juhász Géza megjegyezte, hogy Magyarországon rendkívül magas az abortuszok száma, de a társadalom nem szokott azzal szembesülni, hogy a nem kívánt terhességeket is férfiak okozzák, ezért az abortuszok visszaszorításához a férfiaknak is felelősséget kell vállalniuk a szexualitásban és a fogamzásgátlásban.

Kijelentette, hogy újra kell gondolni a BTK-ban a szexuális bűncselekményeket, mert azok elavultak. Helyette az LMP a szexuális önrendelkezés jogait védené.

Leszögezte azt is, hogy minden lehetséges eszközt meg kell ragadni a prostitúció visszaszorítására. A férfiaknak szembesülniük kell azzal, hogy ez egy megalázó tevékenység és le kell mondaniuk a annak használatáról.

Azt is hangsúlyozta, hogy a férfiaknak le kell mondaniuk "a családon belüli erőszakos uralkodásról". A párt javasolja, hogy a távoltartási szabályokat tegyék a bevált nemzetközi példák nyomán hatékonnyá és a kormányzat valóban vegye komolyan az áldozatvédelmet.

(mti)