Az iparkamara elnöke szerint is kell a változás az oktatásban

2012. december 14. péntek 13:08

A gazdasági szereplők érdeke, hogy minőségi irányba mozduljon el a felsőoktatás, ne a mennyiségi irányba menjen - mondta a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.

Nem működött az eddigi oktatási modell a munkaerőpiac szempontjából - véli a Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Parragh László szerint a nagy tiltakozást kiváltó felsőoktatási koncepció jó irányba tett lépés.

 

Parragh László a köztelevízióban elmondta: évek óta azt látjuk, hogy ez a rendszer, ami jelenleg működik fenntarthatatlan. „Az, hogy dupla kapacitás van a felsőoktatásban ahhoz képest, mint amennyi a tényleges kereslet, az, hogy a fiatalok körében drámaian nő a felsőfokú végzettségűek munkanélkülisége, az, hogy a gazdaság ritkán talál olyan tudású szakembert a fiatalok között, akire vágyik, ez mind mind válságtünet, ez azt jelenti, hogy ehhez a területhez hozzá kell nyúlni" - mondta.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke elmondta: ha én most diák lennék, én is kint lennék az utcán - mondta. Hozzátette: A gazdasági szereplők érdeke, hogy minőségi irányba mozduljon el a felsőoktatás, ne a mennyiségi irányba menjen, ahogy eddig és a gazdaság számára elfogadhatóak legyenek a költségei, tekintettel arra, hogy a gazdaság fizeti ezeket a költségeket - nyilatkozta.

Parragh László közölte: a közoktatástól a szakképzésen át a felsőoktatásig minden megérett a változásra. Ezt minőségi irányba kell elmozdítani. Nem lesz konfliktusmentes, ez látszik a mindennapokban, de ez megspórolhatatlan.

Az elnök szerint ma egy jó szakember komoly egzisztenciát tud kiépíteni és jól el tudja tartani a családját. „Mi azt állítjuk, hogy a szakképzést át kell alakítani, ez megtörtént, zajlik ez a folyamat, ott a nehezén túl vagyunk olyan szempontból, hogy a lényegi döntések megszülettek és most a bevezetésénél tartunk" - mondta. Hozzátette: reméljük, hogy sokkal gazdaság közelibbé válik ennek eredményeképp a szakképzés.

 


Forrás: M1